fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Ależ to były emocje! Telewizory i urządzenia mobilne rozgrzały się do czerwoności. W mediach społecznościowych bez przerwy nowe wpisy. Przed siedzibą TVN-u delegacja Lewicy - wraz Włodzimierzem Czarzastym i Robertem Biedroniem - oczekiwała na trzeciego tenora.

Koniec debaty i wszystko jasne – Adrian Zandberg zwycięzcą!

O godzinie 19:27 rozpoczęła się debata w TVN24, w której udział wzięli przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów.

Adrian Zandberg podczas debaty powiedział:

Padały tu stwierdzenia, że można organizacyjnie zmienić polską ochronę zdrowia i to wystarczy. Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną służbę zdrowia. Jeżeli chcemy leczyć się jak Europejczycy, to musimy wydawać więcej - 7,2% PKB. Musimy wydawać tyle, co inne kraje, proporcjonalnie. Te pieniądze pozwolą na to, by skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy i wykształcić nowych lekarzy. Dwa słowa do pana posła Horały: ja przepraszam, ale kiedy powtarza pan z dumą tezy o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia; oszukaliście rezydentów. Zrobiliście trik księgowy, żeby wydać na ochronę zdrowia jak najmniej. Medycyna jest sportem zespołowym, tylko wtedy działa sprawnie, jeśli opera się na współpracy i na dobrym traktowaniu pracowników sektora medycznego. To musi się zmienić. Panie pośle Horała, nie jesteście wiarygodni! Zamykane oddziały są teraz - proszę wyliczyć zamykane porodówki i oddziały neonatologii. To jest niepoważne. Zamykacie oddziały na masową skalę.

Mamy dobrą sytuację gospodarczą, wysokie zyski przedsiębiorca i można w tym roku odważniej podnieść płacę minimalną. W przeciwieństwie do PiS ja nie będę wróżyć, jaka będzie sytuacja gospodarcza za kilka lat, bo jestem odpowiedzialny. Takie decyzje trzeba podejmować w każdym roku, a nie obiecywać gruszki na wierzbie. Nie będę zgadywać co do złotówki, ile ma wtedy wynosić płaca minimalna, bo jestem na to zbyt odpowiedzialny. Takie rzeczy trzeba liczyć w każdym roku, w oparciu o dane z gospodarki z tego roku. Chcemy, żeby minimalna wynosiła 60 proc. średniego wynagrodzenia, tak, żeby płace minimalne rosły razem z gospodarką. Oprócz płacy minimalnej, są też inne płace, panie pośle. W szczególności płace w budżetówce, gdzie od 4 lat zaciskacie ludziom pas na brzuchach. To się musi skończyć.

In vitro powinno być w pełni finansowane z budżetu państwa, tak jak każde świadczenie medyczne. Zamiast opierać się o naukę, rząd opiera się o uprzedzenia i ideologię, odcinając ludziom dostęp do świadczeń medycznych. Jeśli tak nie jest, to jest to postawienie sprawy na głowie. Ale tak naprawdę ludzie nie decydują się na dzieci, bo mają poczucie niestabilności, jeśli chodzi o pracę. Są też strasznie wysokie koszty mieszkań. Po trzecie - brak wsparcia państwa w opiece nad dziećmi. o drugie, teraz są strasznie wysokie koszty najmu mieszkań. Czasem to 70, 80 proc. pensji. Ludzie nie zdecydują się na dzieci, bo po prostu nie będą mieli miejsca, żeby tego dzieciaka wychować. Trzecia sprawa to brak wsparcia w opiece nad dzieckiem. Lewica chce stworzyć 200 000 nowych miejsc w żłobkach. Niech się pan, panie prezesie, nie śpieszy tak do kolejnej kadencji. PiS będzie chciał znowu podnieść rękę na polskie kobiety i znowu będzie próbować przepchnąć zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Nie jest Pan szermierzem wolności światopoglądowej. Wolność wyboru to jest rzecz, którą wasza partia aż dyszy, żeby Polkom odebrać.

To, co proponuje Lewica, to wielki program wymiany pieców, finansowany z budżetu centralnego. Tutaj muszą pójść poważne pieniądze, bo zagrożenie jest poważne. Coraz więcej dzieci choruje na astmę. Nie można w tej sprawie czekać. PiS jest partią, która ma niezbyt chwalebne dokonania, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Dość wspomnieć o wiatrakach. Skala programów, które realizujecie, jest po prostu zbyt mała, zbyt skromna. Zdaje się, że jestem jedynym uczestnikiem debaty, który udzieli odpowiedzi na pytanie. Powinniśmy odejść od węgla do 2035 roku. To nie jest kwestia ambicji tylko odpowiedzialności. Kryzys klimatyczny to nie ideologia. Wszyscy naukowcy o tym mówią. Za każde zlikwidowane miejsce w górnictwie węglowym oferujemy miejsce w przemyśle nowych technologii energetycznych. Wyjść z węgla trzeba odpowiedzialnie. Za każde zlikwidowane miejsce pracy w przemyśle węglowym - publiczne inwestycje w przemyśle zielonym, tak żeby nigdy nie było takich tragedii jak w Wałbrzychu.

To jest oczywiste - powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządności. Panie pośle Horała, pan się ośmiesza, nie opublikowaliście wyroku TK, to naruszenie podstawowych zasad i ładu ustrojowego raca do parlamentu. Nie mamy starych kumpli z AWS-u i nie zadrży nam ręka, gdy przyjdzie do głosowania nad odpowiedzialnością dla tych, którzy łamali konstytucję. Lata trwało dewastowanie praworządności przez PiS - mamy rozpisany kalendarz do 2022 roku - wtedy dopiero da się posprzątać po tym, co PiS przez te lata nawyczyniał. Zdziwiłem się tylko uśmiechem pana posła Horały. Panie pośle myślę, że za pana Paolo i Banasia powinniście się wstydzić, a nie wytykać innych palcami. W sprawie pana Banasia zawiodło państwo i służby. Albo mamy służby tak nieudolne, że nie są w stanie zorientować się, że człowiek pełniący najwyższe stanowiska w NIK, służbie celnej i skarbowej, ma takie powiązania ruga koncepcja - służby o tym wiedziały, ale politycy, którzy stali na czele PiS-u stwierdzili, to nie jest problem, że to nasz kolega i go nie ruszymy wracaliśmy się do ministra, koordynatora, premiera, do rządu, odpowiedziała nam cisza.

PiS wstydzi się tego. chciałbym żebyśmy w końcu przestali słyszeć odpowiedzi: “przez ostatnie osiem lat to”, “Platforma to, PiS tamto”. Nie odpowiedział pan panie Horała na pytanie, dlaczego Kamiński i premier nie wytłumaczyli w jasny sposób, dlaczego pan Banaś pełnił tak wysokie funkcje państwowe. To jest odpowiedź, której wyborcy od Was nie usłyszeli.

Stoimy przed wyborem - albo Polska będzie zsuwała się w prawo, w stronę PiS-owskiego zamordyzmu, albo skręcimy w lewo i zbudujemy nowoczesne państwo dobrobytu. Jedno jest pewne - nie ma powrotu do przeszłości. Nie wróci świat, w którym zarabiało się 3,50 zł za godzinę, gdzie wylewane autostrady były ważniejsze niż ludzie. Lewica jest tego gwarancją, że nie wróci ten świat. Popełnione wtedy błędy dały PiS-owi władzę. Zwyciężyć z PiS-em może dziś tylko silna Lewica. Jeżeli myślicie Państwo podobnie to mam ogromna prośbę - w tych ostatnich dniach najwięcej zależy od was. Porozmawiajcie z rodziną, przyjaciółmi, ze znajomymi z pracy. Ja wiem, że ludzie są rozczarowani sejmową opozycją. Warto głosować. Wiem, że wahają się czy iść na wybory. To jest szansa na realną zmianę. Wiem też, że dopóki piłka jest w grze - wszystko jest możliwe. Porozmawiajcie z nimi i przekonajcie ich, żeby poszli głosować i żeby zagłosowali na Lewicę, listę numer 3. Zmiana naprawdę jest możliwa - wszystko zależy od Was.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023