fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Polska jutra, to Polska, w której królują i królować będą trzy wartości: wolność, a nie kontrola. Wspólnota, a nie wojna. I współpraca, a nie państwo tylko dla wybranych. O współpracy i wspólnocie mówili moi przyjaciele - Włodek i Adrian. Pozwólcie Państwo, że opowiem o naszym trzecim wielkim marzeniu. O trzeciej wielkiej wartości lewicy. O wolności. Nie ma i nie będzie wolności bez równości i braterstwa. I siostrzeństwa też. Bo naszym siostrom także należy się wolność. I będzie o to walczyć. Nie ma wolności bez solidarności. A Lewica zawsze stała po stronie tych, którzy o tę solidarność walczyli. Dzisiaj tej solidarności potrzebujemy szczególnie. Z różnymi grupami.

Przyjechaliśmy tu by przypomnieć, że w Konstytucji, której bronimy i bronić zawsze będziemy, zapisaliśmy w artykule 1., że “Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli”. Wszystkich obywateli! Bez wyjątku. W Rzeczypospolitej Polskiej wolni muszą być wszyscy. Bez wyjątku. Bez względu na zasobność portfela, pochodzenie, płeć, orientację czy wyznanie. A co to znaczy być wolnym? To coś więcej, niż mieć swobodę poruszania. Być wolnym, to znaczy móc realizować swoje marzenia. Uczyć się tego, czego chcemy. To znaczy móc rozwinąć skrzydła i zrealizować swój potencjał – mieć godnie opłacaną pracę, oddychać czystym powietrzem. To znaczy być sobą – mówić, co się chce, kochać, kogo się chce i decydować o swoim ciele. To znaczy patrzeć w przyszłość z optymizmem i nie bać się o jutro. My chcemy takiej Polski! A wy?

W Polsce słowo “Ojczyzna” nie musi rymować się tylko z krwią i blizną

Dość już tego. Koniec z szukaniem wszędzie wrogów. Czas żeby ta nasza Ojczyzna nie była balastem, który trzeba zrzucić, ale skrzydłami, które może dać naszym marzeniom. Zacznijmy w końcu dodawać sobie skrzydeł. Przestańmy je podcinać. Dzisiejsza Polska jeszcze taka nie jest.

Dzisiejsza to ludzie oddychający trującym powietrzem. Każdego roku 45 tysięcy z nas umiera z powodu smogu, bo przez kolejne rządy bały się podejmować odważne decyzje. My, Lewica ją podejmiemy. Oczyścimy powietrze. Do 2035 r. większość energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zakażemy importu fatalnej jakości, trującego węgla i uniezależnimy się od gazu z zagranicy. Będziemy mieli najczystsze powietrze w naszej części Europy!

Ustawa o ochronie zwierząt w artykule 1. mówi, że “zwierzę nie jest rzeczą”. Ich cierpienie jest jednak polską codziennością, a kolejne rządy chowają głowę w piasek w tej kwestii. Zwierzęta może nie mają głosu, ale mają swoje prawa. My, Lewica, zadbamy o to, żeby te prawa były realizowane. My, Lewica, będziemy głosem tych zwierząt. Utworzymy więc niezależny urząd rzecznika praw zwierząt. Zlikwidujemy fermy zwierząt futerkowych, zakażemy chowu klatkowego, bronimy wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Zatrzymamy także bezmyślną wycinkę drzew, która niszczy nasze wielowiekowe dziedzictwo. Przywrócimy wolność przyrodzie!

Polska jest kobietą

Polska jest kobietą, jej cierpienie jest naszym cierpieniem. Dlatego przerwiemy piekło kobiet i w końcu zagwarantujemy kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia. Na konwencji Wiosny na Torwarze w lutym pytałem: Czy 16-letnia córka pani Krystynę z Rzeszowa powinna urodzić, nawet jeśli została zgwałcona? Usłyszałem od pani Krystyny tylko jedną prośbę. Pełna żalu i nadziei powiedziała: Robert zrób coś proszę, żeby żadna inna matka i żadna inna córka nie stały przed ścianą jaką jest dla nas dzisiaj Polska. Kobiety muszą mieć wybór – to jest ich prawo, ich ciała i ich życie. Bo w Polsce nadal – 150 tysięcy kobiet zmuszane jest do nielegalnego przerywania ciąży.

Polska to miejsce, gdzie w niektórych województwach ginekolog oddalony jest nawet o 50 km a na jednego specjalistę przypada aż 27 tysięcy pacjentek. Zmienimy to tak, by każda kobieta miała dostęp do niezbędnej opieki medycznej. Wprowadzimy też europejskie standardy opieki okołoporodowej, zagwarantujemy dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, w tym dostęp do tabletki dzień po. Zlikwidujemy klauzulę sumienia, w szczególności dla lekarzy i farmaceutów – nie będzie można ograniczać dostępności usług i produktów ze względu na przekonania. Czego nie zrobiły poprzednie rządy, my naprawimy. Bo mamy odwagę!

Skończymy z dyskryminacją w miejscu pracy przez wyrównanie zarobków kobiet i mężczyzn oraz wprowadzenie urlopu dla obojga rodziców w minimalnym wymiarze 12 tygodni. “Chcemy całego życia” - mówiła 100 lat temu Zofia Nałkowska. Niestety, nadal, kobiety w Polsce, w centrum Europy w 2019 roku, muszą powtarzać to hasło. Tylko Lewica jest w stanie zagwarantować, że Polki będą miały takie same, czyli równe prawa, jak Szwedki czy Francuzki. Wolność jest niezbywalna, niezależnie od tego, kto wygra wybory. Państwo nie może budować publicznych instytucji, które indoktrynują nas, mówią nam co mamy myśleć. Wolność myślenia, wyznawania poglądów, ich wyrażania - to sedno demokracji.

Odpartyjnimy spółki media publiczne, instytucje kultury oraz Spółki Skarbu Państwa. Zlikwidujemy Instytut Pamięci Narodowej, Radę Mediów Narodowych i Polską Fundację Narodową.

Wolność i równość małżeńska

W naszej wspólnej Polsce nikomu nie będziemy mówić, z kim może brać ślub, a z kim nie. Dlatego wprowadzimy związki partnerskie a także ustawową równość małżeńską. Niech szczęściem miłości dzielą się w Polsce wszyscy, a nie tylko wybrani! Nie ma czegoś takiego jak czerwona albo tęczowa zaraza. Jest tylko zaraza nienawiści, która opanowała niektórych polityków i księży. Jeśli czymkolwiek możemy się zarażać to zarażajmy się miłością! Każda i każdy jest równy wobec prawa. Ale są dzisiaj równiejsi. Kościół Katolicki w Polsce ma więcej ziemi niż ktokolwiek poza Skarbem Państwa. Nie ma więc powodu, by tej instytucji wypłacano jakiekolwiek zapomogi.

Ksiądz przeciętnej parafii w Polsce płaci około dwustu zł podatku, kilkakrotnie mniej niż jego parafianin prowadzący zakład fryzjerski czy warsztat samochodowy. Skończymy z tymi przywilejami. Sprawiedliwie opodatkujemy Kościół. Wprowadzimy kasy fiskalne dla księży. Zlikwidujemy fundusz kościelny i opodatkujemy tacę. Wycofamy też lekcje religii ze szkół i ich finansowanie. Przyniesie to co najmniej kilka miliardów oszczędności rocznie. Zrobimy to, na co zabrakło odwagi wszystkim polskim politykom po 1989 roku! Gdy mówimy, że nie będziemy klękali przed biskupami to tak będzie. Bo w przeciwieństwie do innych polityków, my nigdy przed nimi nie klękaliśmy! Dzisiejsza Polska taka nie jest. Ale może być. I będzie! Bo my myślimy o przyszłości. Mamy pomysły i odwagę, by je zrealizować. W końcu będziemy wolni!

Da się!

Mówili nam, że to niemożliwe. Że lewica się nie zjednoczy, bo nie potrafiła tego zrobić przez lata. Ale zrobiliśmy to! Połączyliśmy trzy pokolenia lewicy. Idziemy zjednoczeni! Bo lewica zawsze wygrywa gdy jest zjednoczona, a przegrywa gdy jest podzielona. Jesteśmy alternatywą dla tego co było. Jesteśmy nadzieją dla tego, co będzie. Jesteśmy zmianą, przyszłością. Brak lewicy w polskim parlamencie sprawił, że rządzi Kaczyński. Nie możemy tego błędu więcej popełnić. On jest przeszłością, on cały czas siedzi mentalnie w 1989 roku. A czas patrzeć na to co przed nami.

Zaangażujmy się w kampanię Lewicy, przyłączmy się do lokalnych sztabów, a przede wszystkim 13 października – koniecznie, koniecznie – idźmy głosować! U nas nie ma słów "nie da się". Da się połączyć, mimo, że przez wiele lat szliśmy podzieleni. Da się rozmawiać z mieszkańcami, nie tylko przed wyborami. Da się upublicznić wynagrodzenia urzędników. Da się zrezygnować ze służbowych limuzyn. Da się postawić na czyste powietrze i ochronę środowiska i mieć najczystsze powietrze w Polsce. Można nie wpuścić cyrku ze zwierzętami. Można skutecznie współpracować z Unią Europejską. Można wprowadzić in vitro i rzetelną edukację seksualną. Można rozdzielić państwo od Kościoła. Oto nasz program. Zrobiliśmy to już na Lewicy - zrobimy w całej Polsce! Oto nasz program. Oto nasze marzenie na Polskę jutra. Polskę naszej przyszłości.

Przyszłości naszych braci i sióstr. Naszych dzieci i rodziców. Dziadków i sąsiadów. Naszej wspólnoty. Bo łączy nas przyszłość! Polska jutra!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023