fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Przegłosowane przez obóz rządzący ustawy dewastujące system sprawiedliwości rażąco naruszają Konstytucję i podstawowe europejskie standardy państwa prawnego. Wprowadzone w życie rozwiązania dotyczące ustroju sądów i statusu sędziów wymagają natychmiastowej zmiany. Godzą one bowiem w fundamentalne wartości nowoczesnego, demokratycznego państwa, jakie stanowią niezawisłość sędziów i niezależność sądów.

PiS nie przyspieszył pracy sądów, ale za to rozpętał nagonkę na sędziów. Sędziów, którzy nie chcą milczeć w sprawie niszczenia praworządności w Polsce.

Projekt PiS-u dotyczący zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych jest skandaliczny i powinien być odrzucony w całości, za czym będzie głosować Lewica. Władza sądownicza musi być niezawisła, poprzez ten projekt PiS niszczy demokrację. Dzisiaj Lewica w całym kraju uczestniczy w protestach w obronie niezawisłości sędziów. 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

PiS w sposób bezprecedensowy chce zmieniać ustrój sprawiedliwości oraz kneblować polskich sędziów oraz doprowadzić do sytuacji, w której to prokuratorzy podlegli Zbigniewowi Ziobrze będą nominowali sędziów i decydowali o rozstrzygnięciach w wielu sprawach. Nie ma na to naszej zgody i nie możemy się temu przyglądać bez emocji. Dzisiaj przedstawiciele Lewicy będą we wszystkich 130 miejscach, w których odbywać się będą protesty. Będziemy w sposób legalny pokazywać, iż jesteśmy po dobrej stronie, aby pokazywać, iż chcemy bronić niezawisłych sądów i odpowiedzialności sędziów. Kneblowanie sędziów przez PiS, zostanie kiedyś ukarane. Reformy sprawiedliwości, rozpoczynając od KRS, przez Sąd Najwyższy, a dzisiaj poprzez ubezwłasnowolnienie sędziów, mają prowadzić do państwa autorytarnego. Ze strony Lewicy na takie działania nigdy nie będzie zgody. 

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

W polskim wymiarze sprawiedliwości wiele rzeczy nie działa tak jak powinno. PiS już w poprzedniej kadencji obiecywało, że skróci kolejki do wymiaru sprawiedliwości, a także ułatwi obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Tak się nie stało. Procedury trwają tyle samo, a w niektórych przypadkach nawet dłużej i są przeciągane. Okres oczekiwania na wyrok również się wydłużył, a miał być krótszy. Opłaty sądowe wzrosły, a miało tego nie być, miały być ułatwienia w dostępnie do sądu. Procedury wciąż są bardzo zbiurokratyzowane, w żaden sposób nie odciąża się sędziów. Jest cała masa papierologii, co powoduje, że polski wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny. Lewica ma plan, który przedstawimy w najbliższym czasie. Lewica chce, aby Polki i Polacy otrzymali najłatwiejszy i najszybszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości - co jest konstytucyjnym prawem każdego z nas. Nie może być tak, że ktoś z nas jest uboższy, ktoś jest z grupy defaforyzowanej społecznie i ma utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Poparcie Lewicy dla odbywających się w całym kraju protestów sądowych, nie oznacza naszego zachwytu nad tym jak ten wymiar sprawiedliwości w Polsce działa. Polski wymiar sprawiedliwości od lat nie działa dobrze, a pod rządami PiS-u działa jeszcze gorzej. Kolejki, czas oczekiwania na sprawę w sądach okręgowych wynoszą około 8 miesięcy, jest kilka tysięcy spraw, które toczą się około 8 lat. To haniebne dla wymiaru sprawiedliwości. Opłaty za postępowania sądowe nie tylko wzrosły za rządów PiS, ale nie poszerzono grup, które powinny zostać z tych opłat po prostu zwolnione. Brakuje dostępu do darmowej pomocy prawnej. Dzisiaj, kiedy obywatel nie jest osobą zamożną nie może liczyć na profesjonalne wsparcie prawnika. Bardzo znikomy jest dostęp do mediacji, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku postępowań egzekucyjnych. Nad tymi sprawami PiS nie pochyla się wcale, zamiast tego dokonuje zamachu na ustrój wymiaru sprawiedliwości. Lewica po nowym roku zaproponuje kompleksowy pakiet rozwiązań, ale będą one ważne dla zwykłych Polek i Polaków. Tak, aby każdy kto musi wkroczyć na ścieżkę sądową, czuł się tam pewnie i dobrze reprezentowany; aby wszyscy mieli poczucie, że wymiar sprawiedliwości zajmuje się dochodzeniem sprawiedliwości.  

Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, ani politycy opozycji, ani eksperci, że projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych to czysta kadrówka. On w żaden sposób nie usprawni wymiaru sprawiedliwości, ale wprowadzi nową PiS-owską karuzelę stanowisk, aby nominaci tej partii, mogli znaleźć się w wymiarze sprawiedliwości. Jedyna propozycja, która może usprawnić ten projekt ustawy to wyrzucenie go do kosza i należy zrobić to jak najszybciej. Mamy dzisiaj jeszcze jeden apel do prezydenta Andrzeja Dudy jako do prawnika. Panie prezydencie, gdyby tak się zdarzyło, że dostałby pan tę ustawę na swoje biurko, to nawet średniej klasy prawnik takiego bubla by nie podpisał. Proszę nie hańbić zawodu prawnika, tylko namówić swoje koleżanki i kolegów z PiS-u, żeby wyrzucili ten projekt do kosza.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023