fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Wszystkie posłanki i posłowie Lewicy zagłosowali za odrzuceniem antyaborcyjnego projektu. Pomimo 49 głosów Lewicy projekt ten trafił do komisji, wyrażam nadzieję, że on tam zostanie. PiS woli dyskutować o wyborach prezydenckich oraz o sprawach światopoglądowych, zamiast pochylić się nad tym, co dla Polek i Polaków jest najważniejsze - ograniczenie pandemii i utrzymanie miejsc pracy. 

Prędzej czy później projekt Lewicy, który liberalizuje prawo o przerywaniu ciązy zostanie przyjęty. Tego oczekują kobiety, tego oczekuje większość społeczeństwa. 

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Wszystkie posłanki i posłowie Lewicy zagłosowali za odrzuceniem drakońskiego projektu, który uniemożliwiłby kobietom decydowania o sobie, swoim życiu i ciele; projektu, który pozbawiłby kobiety praw, które w XXI wieku nie powinny być kwestionowane. To co prezentowała pani Kaja Godek, to jest zezwolenie na tortury. Pomimo 49 głosów Lewicy, projekt ten trafił do komisji, ale wyrażam nadzieję, że on tam zostanie. Nie chcemy powrotu mrocznych czasów przedwojnia oraz czasów stalinizmu. Jesteśmy zdeterminowani, aby również w komisji przeciwstawiać się temu projektowi.  

Dziękuję również wszystkim protestującym przed Sejmem, którzy wyrażają swój sprzeciw w sposób legalny, zachowując pełne odstępy i mając na sobie maski oraz rękawiczki. Jestem wdzięczna wszystkim tym organizacjom, które pomimo pandemii, zabierają zgodnie z prawem głos i wyrażają swój sprzeciw. Mimo, iż to prawo jest wprowadzane wbrew Konstytucji, ponieważ nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej, chociaż tak się powinno stać.  

Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Jestem dumna, iż jestem w klubie, który w całości opowiedział się za prawami kobiet, aby odrzucić ten drakoński i represyjny projekt. Dziś w Sejmie nie jest nas wystarczająco dużo, ale jestem przekonana, iż prędzej czy później projekt Lewicy, który liberalizuje prawo o przerywaniu ciąży zostanie przyjęty. Tego oczekują kobiety, tego oczekuje większość społeczeństwa.  

Dlaczego PiS skierował ten projekt do komisji? Po pierwsze, PiS boi się kobiet i politycy tej partii wiedzą, że gdyby nie pandemia na ulicach odbywałyby się protesty. Właśnie dlatego teraz ten projekt został wprowadzony do porządku obrad, ponieważ zakazane są uliczne demonstracje. Po drugie, PiS woli dyskutować o wyborach prezydenckich oraz o sprawach światopoglądowych, zamiast pochylić się nad tym, co dla Polek i Polaków jest najważniejsze - ograniczenie pandemii i utrzymanie pracy. 

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Warto wiedzieć, iż projekty obywatelskie, które były procedowane na tym posiedzeniu Sejmu, wpłynęły do parlamentu w zeszłej kadencji. Więc był czas - prawie 2 lata - aby dyskutować na temat tych projektów. Praca nad tymi projektami w czasie pandemii, kiedy umierają ludzie lub walczą o pracę, nie powinna mieć miejsca. Powinniśmy pracować nad najlepszymi rozwiązaniami, które posłużą do walki z kryzysem.  

Robert Biedroń podczas konferencji prasowej powiedział: 

Lewica była jedynym klubem, który w całości zagłosował przeciwko barbarzyńskiemu projektowi, który zakazuje praw człowieka. W tym trudnym czasie złożyliśmy własny projekt ustawy, który przerywa piekło kobiet i liberalizuje przepisy dotyczące przerywania ciąży.  

Chciałem zapowiedzieć, że Lewica nie złoży broni, że będziemy walczyć. Będziemy apelować o to, żeby w komisjach ten projekt ugrzązł, żeby on nie był dalej procedowany, bo każdy dzień jego procedowania, każda poprawka, która sprawia, że ten projekt wróci i będzie głosowany, zostanie przegłosowany, to cierpienie kobiet, to zwiększanie piekła kobiet. My się na to nie zgadzamy. Chciałbym zaapelować do prezydenta Dudy, żeby odrzucił swój szalony pomysł podpisania tego projektu. Chciałbym przypomnieć, że większość Polek i Polaków jest przeciwko temu barbarzyńskiemu prawu i jeżeli prezydent Duda chce być prezydentem wszystkich Polaków, to niech wykorzysta te ostatnie miesiące swojej prezydentury, żeby to udowodnić - nie był w stanie tego udowodnić przez ostatnie lata swojej prezydentury, niech zrobi to dzisiaj. Dziś nie są potrzebne kłótnie i spory, ale potrzebne jest ratowanie życia i bezpieczeństwa finansowego Polaków. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023