fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W poniedziałek 27 kwietnia 2020 r. pożegnaliśmy naszą koleżankę Krystynę Łybacką. W ostatniej drodze wielkiej damy wielkopolskiej, krajowej i europejskiej polityki towarzyszyli członkowie rodziny, przyjaciele, dotychczasowi polityczni konkurenci i przede wszystkim wyborcy. 

Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krystynie Łybackiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. 

21 kwietnia 2020 po krótkiej, ale intensywnej chorobie zmarła wieloletnia posłanka i eurodeputowana Krystyna Łybacka, jej śmierć nie miała związku z koronawirusem.

 pogrzeb270420d

pogrzeb270420c

pogrzeb270420a 
Do wielkiej polityki Krystyna Łybacka wkroczyła w 1991 r., kiedy to po raz pierwszy zdobyła mandat Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który sprawowała nieprzerwanie do roku 2014, zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V ,VI i VII kadencji. 
 
Była zaangażowana w pracach Komisji Sejmowych: Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Konstytucyjnej, Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu, przewodnicząca Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodnicząca bilateralnej grupy polsko-francuskiej. 
 
Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 roku otrzymała z rąk Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nominację na urząd Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Rządzie Leszka Millera. Resortem Edukacji i Sportu kierowała do 2 maja 2004 roku. Wśród wielu podjętych decyzji było uchronienie przed likwidacją techników i liceów ogólnokształcących, rozszerzenie programu stypendialnego na studentów wszystkich typów studiów, a także zainicjowanie rozbudowanych programów pomocy materialnej dla uczniów m. in. programu „wyprawka szkolna”. 
 
W roku 2014 wybrana na Posła do Parlamentu Europejskiego, gdzie była członkiem Parlamentarnej Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. W 2019 r. została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie MEP Awards. Została nagrodzona min. za prowadzenie raportu PE dotyczącego modernizacji edukacji w państwach Unii Europejskiej. Co zawiera raport? Zmienia punkt ciężkości w myśleniu o kształceniu - przede wszystkim dzisiejsza edukacja nie kończy się na szkole, źródła wiedzy są wielorakie i system szkolnictwa musi zacząć to uwzględniać. 
 
W latach 1978 -1989 była szeregowym członkiem PZPR. W 1993 wstąpiła do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1996-1999 Przewodnicząca struktur wojewódzkich SdRP w województwie poznańskim. Od 1999 roku członkini Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jego wiceprzewodnicząca w latach 1999-2003. W latach 1999-2003 i 2005-2007 pełni funkcję przewodniczącej Wielkopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD. 
 
Wielokrotnie nagradzana: trzykrotna nagroda resortowa, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka ZNP, liczne odznaczenia regionalne. Za działalność na rzecz polsko-francuskiej wymiany parlamentarnej odznaczona przez prezydenta Chiraca. Wyróżniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego statuetką Hipolita dla Lidera Pracy Organicznej. 
 
Życzliwa i konsekwentna w działaniu, ceniona przez polityków różnych opcji za wiedzę i merytoryczne przygotowanie. 
 
Część jej pamięci! 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023