fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Mamy kryzys! Wróciły dawno pożegnane słowa: zwolnienia grupowe, bezrobocie, cięcia, wreszcie restrukturyzacja. Wyjątkowa staje się dziś odpowiedzialność państwa. Opowieść o rynku, który sam sobie daje radę, brzmi dobrze, ale tylko podczas prosperity. Liberalne zaklęcia o uelastycznieniu rynku pracy, również nie zadziałają, ale właśnie po to rozwiązanie zamierza sięgnąć PiS.  

Lewica po raz kolejny mówi PiS-owi sprawdzam i składa pakiet ustaw, który zapewni godne warunki przeżycia ludziom pracy w dobie kryzysu. 

Pakiet Pracowniczy Lewicy to: 

1. Rozszerzenie praw pracowniczych na wszystkich pracujących - nie ma lepszej i gorszej pracy. Ochroną kodeksową powinni być objęci wszyscy pracownicy - niezależnie od rodzaju umowy. To pierwszy krok na drodze do likwidacji uśmiecowienia umów.

2. 100% wynagrodzenia na chorobowym - koniec z karą za chorowanie. Zwłaszcza w czasie śmiertelnej pandemii.

3. Gwarancja wypłaty zasiłku opiekuńczego - nie można karać pracujących rodziców (dzieci do 15 roku życia), w sytuacji, kiedy placówki oświatowe i opiekuńcze są zamknięte z powodu pandemii.

4. Likwidacja tzw. obozów pracy - wykreślenie skandalicznych przepisów wprowadzonych przez rząd w tzw. tarczy 2.0, dających pracodawcy prawo do zakazania pracownikom powrotu do domu czy skrócenia czas odpoczynku. Przypominamy rządowi, że nie żyjemy w Korei Północnej.

5. Wycofanie zapisów o zwolnieniach w sferze budżetowej - silne i sprawne państwo to przede wszystkim sprawne usługi publiczne. To wymaga kompetentnych i doświadczonych fachowców, a nie pracowników zastraszonych wizją masowych zwolnień według klucza partyjnego. 

PiS zawsze twierdził, iż jest partia solidarności społecznej w opozycji do liberalnych pomysłów. Brak poparcia obozu władzy dla Pakietu Pracowniczego Lewicy, czy też dla naszego projektu ustawy blokującej komercjalizację i prywatyzację szpitali będzie oznaczać, iż PiS nie reprezentuje Polski solidarnej, ale Polskę liberalną.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023