fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Rząd od dawna zapowiadał projekt ustawy dotyczący wsparcia polskiej turystyki, ale do dziś nie został on przygotowany. Branża turystyczna jako pierwsza odczuła skutki epidemii, wykorzystanie bazy turystycznej spadło o ponad 95%, a dotychczasowa pomoc rządu w ramach kolejnych tarcz pokryła jedynie około 10% jej strat.

Należy przypomnieć, iż turystyka wytwarza 6% PKB i tworzy ponad 1,5 mln miejsc pracy, ale przede wszystkim przynosi wielkie dochody do krajowego budżetu. Jeżeli rząd nie wprowadzi odpowiednich rozwiązań i nie pomoże firmom, tej branży grożą masowe zwolnienia. 

Oczekujemy od rządu rozmów oraz prac nad uruchomieniem specjalnego programu sektorowego nakierowanego na pomoc zagrożonym firmom. Przedstawiciele branży ostrzegają, że straty będą długofalowe, lukę pozostawioną przez upadające polskie firmy szybko zapełnią firmy z krajów, które wspierają już dziś wspierają swoich przedsiębiorców.

Składamy wniosek do pani marszałek Elżbiety Witek o pilne zwołanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, abyśmy mogli porozmawiać o problemach, z którymi mierzy się branża turystyczna. 

Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej powiedział:

Rząd od dawna zapowiadał projekt ustawy dotyczący wsparcia szeroko pojętej polskiej turystyki, do dziś parlamentarzyści go nie otrzymali. Zdajemy sobie sprawę z problemów branży turystycznej, która jako pierwsza odczuła skutki epidemii, a jest przecież szczególnie ważna dla rozwoju polskiej gospodarki. Branża turystyczna wytwarza blisko 6% PKB i tworzy ponad 1,5 mln miejsc pracy i przynosi wielkie dochody do krajowego budżetu.  

Epidemia spowodowała, iż wszystko zostało zamknięte: hotele, restauracje, ucierpieli też przewoźnicy. Obecnie wszystko wskazuje na to, że jest dobrze – dobra pogoda, dużo turystów np. nad morzem – ale to to jest tylko taki moment: lipie i sierpień. Jest pytanie co będzie we wrześniu, październiku, czy też grudniu?  

Obecnie branża turystyczna potrzebuje pomocy państwa, po to, aby móc funkcjonować normalnie w przyszłym roku. Turystyka to nie jest fabryka, która produkuje produkty, jeżeli ktoś nie wykupi noclegu to nie da rady już tego nadrobić. Według dostępnych danych, wykorzystanie bazy turystycznej podczas epidemii spadło o ponad 95%.  

Apelujemy o pilne podjęcie przez rząd dialogu z przedstawicielami branży turystycznej. 

Arkadiusz Iwaniak podczas konferencji prasowej powiedział:

Składamy wniosek do pani marszałek Elżbiety Witek o pilne zwołanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, abyśmy mogli porozmawiać o problemach, z którymi mierzy się branża turystyczna. Wciąż nie ma żadnych konkretnych rozwiązań, które mogły pomóc tej branży, a Komisja to znakomita okazja, aby wysłuchać jej przedstawicieli, którzy doskonale zdają sobie sprawę z jakimi problemami się mierzą.  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl