fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica przez całe wakacje szykowała się na gorącą polityczną jesień, nasze priorytety programowe mają opierać się na czterech fundamentach: gospodarce; zdrowiu i polityce społecznej; edukacji, nauce i nowoczesnych technologiach oraz na zielonym ładzie.

Podczas dzisiejszej prezentacji „ramówki” legislacyjnej Lewicy, zaprezentowaliśmy naszą filozofię, która będzie opierała się na dwóch założeniach: współpracy na opozycji oraz merytorycznym sporze ze Zjednoczoną Prawicą, tak aby doprowadzić do jej porażki w wyborach w 2023 r. - Lewica na opozycji będzie szukała tylko przyjaciół i bez względu na to, czy ktoś jest dzisiaj siłą parlamentarną czy pozaparlamentarną, to jest naszym sojusznikiem w odebraniu władzy Prawu i Sprawiedliwości, jest naszym sojusznikiem w uchwalaniu i przygotowaniu dobrego prawa, bo lewicowa filozofia rządzenia, szczególnie jak jesteśmy w opozycji, to współpraca - oświadczył podczas prezentacji Krzysztof Gawkowski, szef Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Jesteśmy gotowi na legislacyjną ofensywę PiS-u, a także mamy własne projekty ustaw, część z nich zaprezentowaliśmy już dzisiaj: o świadczeniu kryzysowym, o zasiłku macierzyńskim, o wsparciu dla przedsiębiorców oraz ustawę o suszy. - Nie zabraniamy Mateuszowi Morawieckiemu, Jarosławowi Kaczyńskiemu i ich zapleczu w PiS i Zjednoczonej Prawicy, aby nasze ustawy brali na swoją agendę, niech rząd je wprowadza. To jest dla nas ważne, bo to ważne dla całej Polski, dla milionów Polek i Polaków, którzy czekają na pomoc – oświadczył Gawkowski.

- Wartością, która ma spinać nasz program, jest godność zwykłego człowieka – mówił Robert Biedroń, przewodniczący partii Wiosna. - Lewica zawsze wygrywa wtedy, kiedy stoi po stronie człowieka – dodał.

Dzisiejsze spotkanie to początek naszej programowej ofensywy, od przyszłego tygodnia rozpocznie się seria regionalnych kongresów programowych, które zwieńczy ogólnopolski Kongres Lewicy, który odbędzie się 22 listopada w Warszawie.

O projektach ustaw:

Świadczenie kryzysowe - w wysokości 2080 zł na rękę oraz podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do połowy ostatniej pensji (minimum 1370 zł). Druga fala epidemii oznacza również drugą falę kryzysu gospodarczego. Kryzys, którego rozmiary potęguje opieszałość i nieskuteczność rządu, to nie jest czas, żeby oszczędzać na obywatelach, którzy tracą pracę i zostają bez środków do życia.

Zasiłek macierzyński - wyrównanie wysokości zasiłków macierzyńskich obniżonych w czasie epidemii Covid-19. Koniec ze skandalicznym karaniem matek za urodzenie dziecka w czasie kryzysu. Projekt został opracowany we współpracy z Ogólnopolskim Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.

Ustawa o suszy - zmiany w prawie budowlanym ułatwiające inwestycje w mikroretencję wód opadowych, wyższe standardy środowiskowe oraz zmiana zasad przyznawania odszkodowań za szkody bobrowe. Susza w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej palącym problemem. W kwestiach ochrony klimatu zmarnowaliśmy ostatnie 15 lat, czas zacząć działać.

Wsparcie dla samorządów - rekompensata w wysokości połowy dochodów utraconych w 2020 roku z udziałów we wpływach z PIT i CIT oraz dotacja celowa na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem epidemii Covid-19. To samorządy są na pierwszej linii walki z epidemią, a rząd przerzuca na nie kolejne obowiązki bez zapewnienia odpowiedniego wsparcia finansowego.

jrl130920

 

jrl130920a

 

jrl130920b

 

jrl130920d 

 

jrl130920c

 

jrl130920e

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl