fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Od 5 lat Zbigniew Ziobro pełni funkcję Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego, nie mamy wątpliwości, że był to okres niesamowitego upolitycznienia prac obu tych instytucji. Polityk Ziobro ma kontrolę nad każdym postępowaniem, może mieć dostęp do każdej informacji. Minister Ziobro uczynił sobie ze swoich funkcji Centralny Ośrodek zbierania haków. 

Dziś Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym stanowisko Prokuratora Generalnego jest połączone unią personalną z Ministrem Sprawiedliwości.

Wszystko to skłania nas do tego, aby złożyć projekt ustawy, który raz na zawsze rozdzieli funkcję polityczną, od funkcji technicznej, którą jest funkcja Prokuratora Generalnego.

Postępowania przeciwko każdemu i każdej powinny się toczyć wolne od politycznych nacisków. Mamy głębokie przekonanie, że rozwiązania te przerwą obecną patologię w prokuraturze i zapewnią skuteczne i bezstronne ściganie przestępców w Polsce.

Główne założenia ustawy: 

  • Prokurator Generalny wybierany przez Sejm większością ⅗ głosów 
  • Kandydatów mogą wskazywać kluby parlamentarne, samorządy adwokatów i radców prawnych oraz Rada Naukową Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 
  • Kandydat musi być 1) prokuratorem cywilnym lub wojskowym z min. 10-letnim stażem na stanowisku prokuratora 2) sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego 3) sędzią sądu powszechnego lub wojskowego z min. 10-letnim stażem w sprawach karnych. 
  • Kadencja Prokuratora Generalnego trwa 6 lat - nie może on w tym czasie zajmować innych stanowisk niż naukowo-dydaktyczne. 
  • Prokurator Generalny nie może być członkiem partii politycznej.
  • Kontrola społeczna nad pracą Prokuratora Generalnego oraz podległych mu prokuratorów.

Pobierz projekt ustawy!

 

Krzysztof Śmiszek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Od 5 lat Zbigniew Ziobro pełni funkcję Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego i z tego powodu nadzoruje śledztwa wszystkich prokuratorów w Polsce, mówimy tu o setkach tysięcy postępowań rocznie. Zbigniew Ziobro może mieć kontrolę lub dostęp do każdego postępowania, ta możliwość jest niebezpiecznym narzędziem w ręku polityka. Zbigniew Ziobro z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz prokuratury, którą nadzoruje uczynił centralny ośrodek zbierania haków. Haki zbierane są nie tylko na politycznych przeciwników, ale jak się okazuje również na przyjaciół.  

Ostatnie dni przyniosły informację, iż Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz wicepremierowi Jackowi Sasinowi w sprawie przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w kontekście zorganizowania tzw. niewyborów majowych i wydatkowania kilkudziesięciu milionów złotych z państwowej kasy.  

Ministerstwo i prokuratura pod nadzorem Zbigniewa Ziobro od kilku lat wykonuje coraz bardziej niebezpieczne ruchy, widzimy kontakty z fundamentalistycznymi organizacjami, obserwujemy wycofywania aktów oskarżenia przeciwko nacjonalistom oraz rasistom. Klika miesięcy temu cała Polska i Europa mówiła o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko kierownictwie ds. kadr w sieci Ikea, za to, iż stosowała prawo i wyrzuciła z pracy osobę promującą nienawistne treści.  

To wszystko skłania nas do tego, aby złożyć projekt ustawy, który raz na zawsze rozdzieli funkcję polityczną, od funkcji technicznej, którą jest funkcja Prokuratora Generalnego. Prokurator Generalny powinien bez uprzedzeń politycznych powinien prowadzić niezależne postępowania przeciwko każdemu, niezależnie od tego czy jest to osoba z obozu politycznego Zbigniewa Ziobro, czy też wręcz przeciwnie. 

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Zgodnie z obietnicą, Lewica złożyła dzisiaj projekt ustawy, który wprowadza zakaz łączenia stanowiska Prokuratora Generalnego z Ministrem Sprawiedliwości. Dziś minister Zbigniew Ziobro jest jedną z najpotężniejszych osób w kraju, dzięki złączeniu funkcji tych dwóch instytucji państwowych. Nie ma zgody na to, aby jednostka posiadała taką władzę, dzięki której ma możliwość szantażowania politycznego osób będących w rządzie, czy tych którzy są zagrożeniem dla niego. Dziś Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym stanowisko Prokuratora Generalnego jest połączone unią personalną z Ministrem Sprawiedliwości.  

Proponujemy, aby kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego mogły zgłaszać Kluby Parlamentarne, Samorząd Adwokatów i Samorząd Radców Prawnych oraz Państwowa Akademia Nauk. Biorąc pod uwagę liczbę obecnych klubów parlamentarnych, to takich kandydatek oraz kandydatów byłoby siedmioro. Z pośród zaproponowanych kandydatur przez te instytucje, Sejm RP wybierze większością 3/4 głosów Prokuratora Generalnego. Pragniemy uniezależnić tę funkcję od Ministerstwa Sprawiedliwości, od funkcji politycznej związanej z rządem.  

Chcemy również wprowadzić możliwość kontroli społecznej w Prokuraturze Generalnej, w postaci obowiązku składania sprawozdania ze swoich obowiązków przez Prokuratora Generalnego przed  

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a odpowiednich prokuratorów rejonowych przed sejmikami wojewódzkimi. Chcemy, aby obywateli i obywatele mieli wgląd to tych dokumentów, posiedzenia Sejmu oraz posiedzenia sejmików są jawne, tak więc i tego typu sprawozdania byłby dostępne. Mamy głębokie przekonanie, że rozwiązania te przerwą obecną patologię w Prokuraturze i zapewnią skuteczne i bezstronne ściganie przestępców w Polsce. Dziś uosobieniem tej patologii jest Zbigniew Ziobro, w przyszłości może to być zupełnie inny polityk. PiS-u lub wywodzący się z innego ugrupowania. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023