fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Wspólnie z Federacją na Rzecz Kobiet, Strajkiem Kobiet i Aborcyjnym Dream Teamem, Dziewuchami Łódzkimi ogłosiliśmy powstanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej liberalizacji prawa aborcyjnego. 

Lewica w lutym tego roku złożyła projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz edukacji, zdrowiu i seksualności. Do tej pory nie został mu nadany numer druku. Zmusimy Prawo i Sprawiedliwość do podjęcia tego tematu w drodze obywatelskiego projektu ustawy, ponieważ Sejm będzie musiał zająć się tego typu projektem i odbyć nad nim debatę. 

Wszystkie szczegóły dotyczące tej inicjatywy będziemy podawać w przyszłym tygodniu. 

Posłanka Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Czas na prawa kobiet bez kompromisów. Haniebny i skandaliczny wyrok atrapy Trybunału Konstytucyjnego pozbawił prawa o decydowaniu o swoim ciele, zdrowiu, życiu prawie 9 mln kobiet w wieku reprodukcyjnym w Polsce. Nie zamierzamy siedzieć z założonymi rękoma, zamierzamy działać.  

Podczas wczorajszych protestów kobiet – przeciwko temu haniebnemu wyrokowi – na ulicach Warszawy, doszło do skandalicznych sytuacji. Policja wobec nich użyła gazu, byli zatrzymani, interweniowały min. posłanki Lewicy.  

Kaja Godek zapowiedziała dzisiaj całkowity zakaz aborcji, nawet w przypadku czynu zabronionego, czyli gwałtu.  

My robimy krok w drugą stronę, czas na całkowitą liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. Ogłaszamy powstanie Ogólnopolskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Zapraszamy wszystkie środowiska kobiece, które chcą robić kampanię informacyjną i zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy.  

Posłanka Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Lewica w lutym tego roku złożyła projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz edukacji, zdrowiu i seksualności. Do tej pory nie został mu nadany numer druku, ale marszałek Elżbieta Witek ma jeszcze szansę to zmienić, o co do niej apeluję. Jeżeli nie, zmusimy Prawo i Sprawiedliwość do podjęcia tego tematu w drodze obywatelskiego projektu ustawy, ponieważ Sejm będzie musiał zająć się takim projektem. 

Aborcja to jest problem klasowy i ekonomiczny. Bogate kobiety zawsze sobie poradzą. Tak naprawdę zmuszone do rodzenia i wychowywania dzieci z ciężkimi niepełnosprawnościami będą głównie kobiety niezamożne. 

Teraz jest czas walki o prawa kobiet, trzeba skończyć mówić o kompromisie. 

Kamila Ferenc – Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Czas skończyć z tą grą, którą uprawiają ultrakonserwatywni politycy, a ta gra nazywa się hipokryzja. Aborcja była jest i będzie, ponieważ przerywanie ciąży jest potrzebne. Wczorajszy wyrok szczególnie uderzył w zdrowie i bezpieczeństwo kobiet. Dzisiaj rodzenie dzieci będzie w Polsce to rosyjska ruletka, spadną standardy opieki okołoporodowej, opieki nad kobietą w ciąży, zostanie utrudniony dostęp do diagnostyki prenatalnej. Dzisiaj dr Anna Parzyńska, ginekolożka mówiła, iż zmuszanie kobiety do donoszenia ciąży z poważnymi wadami, prowadzi do konsekwencji zdrowotnych i może nawet uniemożliwić kolejne zajście w ciążę. Tak właśnie wygląda polityka prorodzinna w wykonaniu ultrakonserwatywnych polityków.  

Wczorajszy wyrok pokazał coś jeszcze, kiedy my obywatelki i obywatele pozwalamy politykom – w sprawach tak intymnych, tak prywatnych i tak ważnych jak decydowanie o swoim życiu i o swoim ciele – na jakieś restrykcje, terminy, kiedy odnosi się do nich Kodeks Karny, wtedy bardzo łatwo jest nam ograniczyć tę wolność lub ją odebrać. Jedynym sposobem, aby obronić się przed zakusami władzy, żeby nie ograniczała naszego bezpieczeństwa, wolności i prawa do prywatności, żeby nie naruszała tortur i nieludzkiego traktowania, jest zapewnienie jak najszerszej tej wolności. Jedyną drogą do tego jest liberalizacja prawa aborcyjnego i całkowita dekryminalizacja przerywania ciąży w Polsce.  

Zachęcam wszystkich do podpisywania tego projektu, ponieważ będzie to najgłębszy wyraz poczucia odpowiedzialności i obowiązku za to społeczeństwo.  

Karolina Więckiewicz – Aborcyjny Dream Team – podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Zdecydowałyśmy się przyłączyć do tej inicjatywy i dziękujemy za zaproszenie do niej, ponieważ mamy dosyć tego, że blisko od 20 lat nie było debaty o aborcji w polskim Sejmie. Nie było debaty nad osobistymi doświadczeniami, dziesiątek tysięcy osób, które rocznie przerywają ciąże w Polsce. Mówimy o trzech skrajnych przypadkach, które stanowią 4% wszystkich przerwań ciąży, pozostałe 96% jest wyjęta z systemu i musi sobie radzić sama lub z pomocą organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych lub organizacji zagranicznych. To jest skandal, że po raz kolejny nie zauważono tych osób.  

Jeżeli dojdzie do debaty nad tą ustawą, wreszcie będziemy mogli mówić o tym, jak wygląda rzeczywistość aborcyjna w Polsce. Każdego dnia osoby przerywają ciążę, tylko muszą sobie radzić same, ponieważ państwo polskie zostawiło je w 1993 r. Do tej grupy dołączyło kolejne 1000 osób rocznie, ponieważ nie będą mogły przerwać ciąży w polskim szpitalu, ponieważ TK tak wczoraj zdecydował. To jest niesprawiedliwe, osoby, które nie mają dostępu do informacji, które nie mają pieniędzy są pozbawione tego wyboru i muszą rodzić, niezależnie od tego czy tego chcą, czy też w jakiej kondycji są one oraz ich płody.  

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021