fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 36 znajduje się w Polsce, większość z nich jest na Śląsku. Opublikowano właśnie raport za miesiąc październik, z którego wynika, że z powodu smogu w ubiegłym miesiącu zmarło 50 tysięcy naszych rodaków, to o 15 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Miesiące listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec to czas, w którym mamy do czynienia w Polsce z wszechobecnym smogiem. 

Mija właśnie 3 rok wdrażania programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze rząd Beaty Szydło zapowiadał wydanie 100 mld złotych w ciągu dziesięciu lat, dzięki czemu miało zostać wymienionych 3 mln pieców tradycyjnych tzw. kocpiuchów. Niestety, po 3 latach możemy powiedzieć, że ten program praktycznie nie zdał egzaminu.

Cieszy nas fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program „Czyste Powietrze 2.0”, ponieważ ruszyliśmy z miejsca, ale my nie chcemy iść, lecz biec. A jedynie sprint pozwoli zrealizować cele wyznaczone przez rząd 3 lata temu. 

Chcemy oddychać powietrzem, które nie zabija i to jest cel naszych działań.W celu przyspieszenia walki ze smogiem Lewica proponuje:

  • Przekazanie do samorządów środków przeznaczonych na likwidację niskich emisji i wymianę pieców. Kwota transferu do danej jednostki samorządu terytorialnego powinna być zależna od liczby  jego mieszkańców. Samorządy najlepiej znają problemy swoich mieszańców, dlatego to one będą najbardziej efektywne w walce ze smogiem. 
  • Zmianę definicji budynków, które mogą brać udział w programie „Czyste Powietrze”, tak aby budynki wielorodzinne, w których znajdują się przynajmniej 3 lokale mieszkalne, również mogły z tych środków korzystać. Zakładamy, iż budynki, w których znajdują się 4 lokale lub więc będą mogły korzystać z funduszy termomodernizacyjnych.
  • Wymianę tradycyjnych pieców w schroniskach górskich na odnawialne źródła energii. Środki na ten cel byłyby przekazywane z NFOŚiGW w postacie 100% pożyczki, z opcją umorzenia w przypadku wykorzystania OZE w schroniskach górskich przez następne 10 lat.

 

Przemysław Koperski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Zbliża się okres, który będziemy mogli nazywać igrzyskami śmierci. Otrzymaliśmy właśnie raport za miesiąc październik, z którego wynika, że z powodu smogu w ubiegłym miesiącu zmarło 50 tysięcy naszych rodaków, to o 15 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Miesiące listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec to czas, w którym mamy do czynienia w Polsce z wszechobecnym smogiem. Jeżeli nałożymy na siebie sytuację smogową i covidową to mamy do czynienia ze wspomnianymi igrzyskami śmierci.  

Mija właśnie 3 rok wdrażania programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze rząd Beaty Szydło zapowiadał wydanie 100 mld złotych w ciągu dziesięciu lat, dzięki czemu miało zostać wymienionych 3 mln pieców tradycyjnych tzw. kocpiuchów. Niestety, po 3 latach możemy powiedzieć, że ten program praktycznie nie zdał egzaminu. Zamiast wymiany setek tysięcy pieców i wydany na ten cel miliardów złotych, zrealizowano ułamek tych założeń.  

Cieszy nas fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program „Czyste Powietrze 2.0”, ponieważ ruszyliśmy z miejsca, ale my nie chcemy iść, lecz biec. A jedynie sprint pozwoli zrealizować cele wyznaczone przez rząd 3 lata temu.  

W grudniu ubiegłego roku KP Lewica złożył projekt uchwały, która ustanawiała „Alarm klimatyczny na obszarze całego kraju”. W ramach naszego apelu proponowaliśmy, aby przeznaczać co roku 8 mld złotych na inwestycje w odnawialne źródła energii; a także skierowanie 20 mld złotych na likwidację ubóstwa energetycznego. Niestety rząd do tej pory nie podjął tego tematu.  

Okazuje się, że większość górskich schronisk w Polsce jest opalanych węglem, dlatego też w przyszłym tygodniu złożymy do konsultacji społecznych projekt ustawy, który zakłada likwidację w przeciągu trzech lat tradycyjnych metod grzewczych w tego typu placówkach. Nasz projekt zakłada, iż tego typu schroniska będą ogrzewane z odnawialnych źródeł energii. Środki na ten cel mają być przekazywane z NFOŚiGW w postacie 100% pożyczki, z opcją umorzenia w przypadku wykorzystania OZE w schroniskach górskich przez następne 10 lat. 

Chcemy również zmiany definicji budynków, które mogą brać udział w programie „Czyste Powietrze”, tak aby budynki wielorodzinne, w których znajdują się przynajmniej 3 lokale mieszkalne, również mogły z tych środków korzystać. Zakładamy, iż budynki, w których znajdują się 4 lokale lub więc będą mogły korzystać z funduszy termomodernizacyjnych.  

Jako parlamentarzyści ze Śląska złożyliśmy poprawkę do projektu budżetu, która zakłada przekazanie dodatkowych 400 mln złotych na likwidację tradycyjnych pieców i źródeł niskiej emisji, tzw. Antykopciuch Plus. W ten sposób pragniemy zlikwidować do 300 tysięcy kopciuchów w naszym województwie. Mamy nadzieję, że ta poprawka uzyska poparcie większości parlamentarzystów i te rozwiązanie znajdzie się w przyszłorocznym budżecie.  

Zdzisław Wolski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Jestem lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i obecnie przyjmuję głównie pacjentów covidowych, a przed nami szczyt zachorowań na grypę. W wyniku braku wyobraźni rządzących szczepionek na grypę nie będzie. Należy się spodziewać wspólnych zakażeń COVID-19 i grypą plus smog. Miejmy nadzieję, że zima będzie lekka, ponieważ wtedy problem nieco się złagodzi. Boję się, że w innym wypadku wysoka obecnie śmiertelność, dodatkowo wzrośnie.  

Rafał Adamczyk podczas konferencji prasowej powiedział: 

W województwie śląskim, w Zagłębiu i wielu innych częściach Polski są 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i smog. Samorządy najlepiej wiedzą, jak likwidować niskie emisje i znają problemy swoich mieszańców, dlatego też rząd powinien fundusze na walkę ze smogiem przekazać do samorządów. Kwota transferu środków powinna być zależna od liczby mieszkańców danej małej ojczyzny.  

Maciej Kopiec podczas konferencji prasowej powiedział: 

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 36 znajduje się w Polsce, większość z nich jest na Śląsku. Jeżeli ktoś nie wierzy, że smog istnieje to zapraszam do Rybnika, gdzie normy powietrz zostały już przekroczone o 1000%. To nie jest kwestia tego, że smog był zawsze, ale to kwestia tego, aby smogu nie było już nigdy. Chcemy oddychać powietrzem, które nie zabija i to jest cel naszych działań. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl