fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica
zandberg zukowska tarczynska

- W całym kraju mamy suszę. Wiemy, dlaczego są tak dotkliwe: to przez kryzys klimatyczny, którego efektem są ekstremalne zjawiska pogodowe – czy to nawałnice, czy właśnie susze – mówiła na konwerencji prasowej Anna-Maria Żukowska, „dwójka” Lewicy na liście warszawskiej. - Kryzys klimatyczny jest faktem. Naukowcy nie mają wątpliwości, co jest jego podstawową przyczyną – emisje gazów cieplarnianych spowodowane ludzką aktywnością.

Lewica jako jedyna mówi odważnie o zmianach klimatycznych i ma pomysł na walkę z kryzysem.

Polska, ze względu na położenie geograficzne i źle prowadzoną gospodarkę wodną, ma niewielkie zasoby wodne. Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio 1600 m3/rok wody słodkiej, podczas gdy na jednego mieszkańca Europy – 4500 m3. Musimy zadbać o małą retencję. Zwiększymy środki na ten cel. Musimy też skończyć z obsesją betonowania miast na potęgę - podkreśliła Żukowska.

Powstrzymamy powstawanie nowych kopalni odkrywkowych. To najbardziej obciążająca dla środowiska forma wydobycia paliw kopalnych, skutkująca m.in. obniżeniem poziomu wody w pobliskich jeziorach i pustynnieniem okolicznych obszarów.

- Zadbamy o dzikie brzegi rzek. W okresach powodziowych mogą one służyć za naturalne tereny zalewowe, a jednocześnie zwiększą retencję wody. Jesteśmy przeciwko stawianiu budynków na terenach zalewowych. Lewica sprzeciwia się planom zniszczenia Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie To piękny teren i siedlisko wielu zwierząt, bardzo ważne także dla gospodarki wodnej Warszawy - zaznaczyła rzeczniczka Lewicy.

- Niełatwo jest planować potomstwo, gdy boimy się o los naszego dziecka – mówiła Anna Tarczyńska z Wiosny, „trójka” na warszawskiej liście Lewicy. - Gdy boimy się, że nasze dziecko miałoby doświadczać klęsk żywiołowych, susz, braku żywności. Czuję złość wobec klasy politycznej, która nie traktuje zagrożenia kryzysem klimatycznym poważnie. Dziś potrzeba odważnych decyzji i potrzeba zmiany. Tylko Lewica w sposób odważny mówi, że kończymy z dominacją węgla w miksie energetycznym.

- Kryzys klimatyczny jest faktem, wbrew temu, co uważają prominentni politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy podważają konsensus naukowy. Kryzys klimatyczny to jedno z największych wyzwań dla świata. Lewica ma program, który odpowiada na te wyzwania - podkreślił na konferencji Adrian Zandberg, lider warszawskiej listy Lewicy. - W przyszłym roku Lewica chce zainwestować 6 miliardów złotych w czystą energię, ale też w modernizację sieci przesyłowych i w docieplanie budynków, by energii zużywać mniej. Rosnące ceny żywności to efekt susz. Musimy pomóc rolnikom. To nasze zobowiązanie: ubezpieczenie rolnicze od susz, powodzi i innych tego typu zjawisk będzie dla małych i średnich gospodarstw rolnych w całości pokrywane przez państwo.

Wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia rolniczego opłacanego przez państwo pozwoli na zniesienie obecnego systemu zapomóg i specjalnych odszkodowań. To rozwiązanie bardziej opłacalne i dla rolników, i dla państwa. Przeznaczymy 20 proc. przychodów z gospodarki leśnej na Fundusz Dzikiej Przyrody. Zajmie się on przywracaniem naturze jej pierwotnych terenów: zalesianiem, odtwarzaniem mokradeł. Dzięki temu zwiększymy retencję i ograniczymy emisje.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023