fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Wciąż jest głośno o decyzji papieża Franciszka, który 29 marca 2021 r. ukarał arcybiskupów Sławoja Leszka Głódzia i Edwarda Janiaka za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Hierarchowie otrzymali nakaz opuszczenia swoich diecezji oraz zakaz odprawiania uroczystości na ich terenie, zostali także zobowiązani do wpłacenia pieniędzy na fundację św. Józefa, która wspiera ofiary molestowania przez duchownych.

Kara Watykanu oraz wszczęcie postępowania przez prokuraturę w sprawie arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia, powinna również skutkować wszczęciem procedury odebrania mu stopnia generalskiego oraz związanej z nim emerytury, a także odznaczeń wojskowych. Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych o degradacją arcybiskupa Głódzia oraz odebranie Krzyża Oficerskiego oraz Krzyża Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przypominamy, iż w związku z decyzją papieża posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zaapelowała do Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego o nadanie priorytetu 3 sprawom dotyczącym pedofilii oraz osoby Leszka Sławoja Głódzia. Wymiar sprawiedliwości powinien również wznowić postępowanie w sprawie biskupa Janiaka, który również został ukarany przez papieża Franciszka. Osiem miesięcy temu prokuratura w Pleszewie uznała, że nie może znaleźć dowodów winy tuszowania pedofilii przez tego kościelnego hierarchę. Każdy kto ukrywa księży pedofilów musi stanąć przed sądem powszechnym, biskupi nie są wyjęci spod prawa!

Paweł Krutul podczas konferencji prasowej powiedział: 

Dla żołnierzy, dla strażaków, dla policjantów, dla straży granicznej mundur jest świętością. Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych o odebranie Krzyża Oficerskiego oraz Krzyża Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dzisiaj w Kancelarii Prezydenta złożyliśmy w tej sprawie wniosek, aby tego dokonał. Jako członek Komisji Obrony Narodowej domagam się i apeluję do pana prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie mu tych odznaczeń. Będzie to dobry kierunek walki z pedofilią, zamiast zamiatania ich pod dywan. 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź to postać okropna. Każdy kto krył pedofilię powinien być nie tylko z życia społeczno publicznego wykluczony, ale ponosić odpowiedzialność karną. Każda osoba, która kiedykolwiek dołożyła swoją ręką do ukrywania pedofilii, powinna siedzieć w więzieniu. Nie ma dzisiaj odpowiedzi na pytanie czy arcybiskup poniesie taką odpowiedzialność, ale dowiedzieliśmy się, że w orzeczeniu, które do trafiło Episkopatu w sprawie biskupów Janiaka i Głódzia jest o wiele więcej niż opinia społeczna dowiedziała. Dowiedzieliśmy się, że arcybiskup ma być wykluczony z życia religijnego w sposób taki, że nigdzie nie będzie celebrował mszy, a także występował publicznie. O tym się nie mówi i dlatego zwrócimy się również do Episkopatu o ujawnienie całości pisma, które zostało skierowane do tej instytucji, licząc na to, że polski Episkopat nie będzie ukrywał całej prawdy o karze dla arcybiskupa Głódzia i biskupa Janiaka. Każdy z nich powinien czuć rękę władzy, która sprawiedliwością dosięgnie ich za to co robili. Ta sprawa nie może się skończyć tylko i wyłącznie na odebraniu orderów państwowych, ale i degradacją Leszka Sławoja Głódzia ze stopnia generała. To jest minimum społecznej odpowiedzialności za człowieka, który dokonywał rzeczy haniebnych. Żaden oficer Wojska Polskiego nie powinien nosić munduru i być generałem, jeżeli krył pedofila. Żaden oficer Wojska Polskiego i obywatel nie powinien mieć orderów i tytułów, jeżeli krył pedofilię. 

Wyrok sądowy w tej sprawie powinien zapaść, ponieważ są co do tego mocne podstawy, które znajdują się w Episkopacie. Dowody, które świadczą przeciwko biskupowi Głodziowi są mocne, ponieważ mocny wyrok wydał Watykan. Watykan się odezwał, ale teraz czas na ministra Ziobro, który powinien złożyć wniosek o ściganie. Mamy wyrok i koniec z generalskimi szlifami dla biskupa Głódzia.  
 
 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl