fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Zdaniem niezależnych kontrolerów NIK zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez najważniejsze osoby w państwie w związku z organizacją wyborów kopertowych w dniu 10 maja 2020 r. Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że działania premiera Mateusza Morawieckiego nijak miały się do obowiązujących przepisów prawa oraz odbywały się na wyraźne polityczne zlecenie.  

Stała się rzecz wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w historii III RP prezes NIK złożył doniesienie do prokuratury na premiera polskiego rządu, wicepremiera oraz dwóch konstytucyjnych ministrów. Nie spodziewamy się, że prokuratura Zbigniewa Ziobry na poważnie zajmie się tą sprawą. Swój swojemu krzywdy nie zrobi.  

Komisja śledcza wybory kopertowe

Dziś do laski marszałkowskiej Lewica złożyła projekt uchwały o powołaniu „Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego”. 

Jeżeli obóz władzy nie ma w tej sprawie nic do ukrycia, to powinien zgodzić się na powołanie komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych.  

Komisja śledcza skład

W tej Komisji śledczej miałoby zasiadać 9 posłów, którzy reprezentowaliby wszystkie kluby parlamentarne.  

Do zakresu działania Komisji ws. wyborów kopertowych należałoby zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań: 

1) Prezesa Rady Ministrów;

2) Członków Rady Ministrów w tym w szczególności:

  1. a) ministra właściwego do spraw aktywów państwowych,
  2. b) ministra właściwego do spraw administracji i do spraw wewnętrznych oraz podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Tylko komisja śledcza, która ma swoje umocowanie w Konstytucji, posiada uprawnienia śledcze i kontrolne pozwoli wyjaśnić sprawę nieprawidłowości podczas organizacji wyborów kopertowych.

Komisja śledcza wybory kopertowe Maciejewska

Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej powiedział: 

Kilkanaście dni temu do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wpłynął wniosek kilkunastu posłów opozycyjnych o zwołanie komisji w trybie art. 152, w celu wysłuchania pana Mariana Banasia, prezesa NIK oraz Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji po części odpowiedzialnego za wybory, które miały się odbyć w maju zeszłego roku. Członkowie komisji chcieli poznać nieprawidłowości wykazane w protokole NIK, a także odniesienia się do nich przez pana ministra Kamińskiego. 

Pani Marszałek Sejmu do czasu zmiany regulaminu ma pełne władztwo nad posiedzeniami sejmowych komisji. Wspomniany wniosek został odesłany z sugestią wyznaczenia innego terminu, komisja miała się odbyć jutro, ale już wiemy, że to nie nastąpi. Zaproponowałem, aby datą odbycia komisji był dzień 10 czerwca, ale wciąż nie wiem czy pani marszałek wyrazi na to zgodę.  

Jednocześnie informuję, iż Klub Parlamentarny Lewicy złożył do pani Marszałek Sejmu projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych. W czasie, kiedy komisje się nie zbierają, a minister Ziobro mówi, że nie chce tej sprawy wyjaśnić i przerzuca odpowiedzialność na parlamentarzystów opozycji, to ta komisja jest tym bardziej potrzebna. Zwracamy się do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tego projektu.  

Beata Maciejewska podczas konferencji prasowej powiedział: 

Dzisiaj Lewica zastanawia się nad tym, kto stanie po stronie państwa prawa? Ewidentnie widać, że pani marszałek Elżbieta Witek nie chce tego zrobić. Lewica chce wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z wyborami kopertowymi, dlatego złożyliśmy wniosek o powołanie komisji śledczej. Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego, do ministrów Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego i Michała Dworczyka żeby stanęli za tym wnioskiem. Jeżeli są osobami, które nie mają sobie nic do zarzucenia, to niech poprą powstanie tej komisji, staną przed nią i wyjaśnią wszystkie kwestie. Chcemy wierzyć, że rządzący nie boją się odpowiedzialności. Mamy fatalny raport NIK-u na temat tych wyborów i sprawę trzeba wyjaśnić. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl