fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Rząd Mateusza Morawieckiego raz po raz ogłasza chęć wprowadzenia podatku cyfrowego, ale za czasów Donalda Trumpa wystarczyła krótka wizyta wiceprezydenta USA, żeby PiS położył uszy po sobie. Rząd grzecznie wykonał polecenia z amerykańskiej ambasady i wycofał się z tego pomysłu. Efekt jest taki, że wielkie pieniądze zamiast na cele społeczne, cały czas trafiają na konta korporacji.

W lutym 2020 r. Lewica złożyła projekt ustawy o podatku cyfrowym. Polskie firmy płacą podatki, nie ma powodu, aby z nich zwalniać zagraniczne korporacje. Projekt ten wciąż czeka na rozpatrzenie, a rząd PiS poza szumnymi deklaracjami na razie nie zajął się tym tematem na poważnie. 

Miliony Polaków są użytkownikami platform cyfrowych takich jak Facebook, Google czy Amazon. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tych narzędzi. Wielkie korporacje, które świadczą te usługi, mają pozycję monopolistyczną. Korporacje zarabiają miliardy złotych na użytkownikach z Polski. Źródłem ich zysków jest wiedza o naszych zachowaniach. Nasze dane są sprzedawane za duże pieniądze i służą później m.in. do wyświetlania profilowanych reklam. Platformy są darmowe tylko pozornie: korzystając z nich, każdy z nas regularnie dokłada się do ich zysków. Korporacje zarabiają na tym astronomiczne sumy. Często mają większe budżety niż państwa narodowe.

Proponujemy opodatkowanie gigantów cyfrowych. Rozwiązanie obejmie międzynarodowe korporacje, których przychód globalny przekracza 750 mln euro rocznie. Zgodnie ze standardem przyjmowanym przez inne kraje europejskie będzie pobierany od skonsolidowanych przychodów. Stawka podatku wyniesie 7%. Od dziś zaczynamy konsultacje społeczne nad tym projektem. Chcemy przeznaczyć te pieniądze na specjalny, państwowy fundusz na badania i rozwój. Szacujemy, że wpływy wyniosą 2 mld złotych rocznie. Z tych środków sfinansujemy też szybki, szerokopasmowy internet w instytucjach publicznych, takich jak biblioteki czy domy kultury.

Maciej Gdula podczas konferencji prasowej powiedział: 

Internet zmienił nasze życie, wykreował wielkie firmy, które służą nam do komunikacji, do konsumpcji, czy też do spędzania czasu i przede wszystkim sprawiły, że nasze życie gruntownie się zmieniło. Obecnie trochę sobie nie wyobrażamy życia bez tych wielkich firm. To dobrze, że one istnieją, ale są z nimi określone problemy. Te firmy są wielkie i tak jak są banki zbyt duże by upaść, to te firmy są zbyt duże, aby zostać opodatkowane.  

Lewica jednoznacznie opowiada się za wprowadzeniem podatku dla gigantów cyfrowych. W tej sprawie złożyliśmy odpowiednie projekty ustaw. Bardzo chętnie też współpracujemy ze stroną społeczną, w kwestii kontroli tych firm zarówno, jeżeli chodzi o podatki, ale i transparentność tego typu firm, np. jeżeli chodzi o prawa pracownicze. W tej sprawie np. współpracujemy ze związkami zawodowymi w Amazon. Teraz dowiedzieliśmy się o bulwersującej sprawie zwolnienia pracowniczki, która opowiadała o kłopotach w tej firmie. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, te firmy powinny być bardziej transparentne i nastawione na współpracę. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl