fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Komitet ustawy obywatelskiej "Legalna aborcja. Bez kompromisów" został zarejestrowany w Sejmie.

Oznacza to, że można, a nawet trzeba zbierać podpisy!

MIEJSCA STACJONARNYCH ZBIÓREK PODPISÓW
kliknij tu!

Mamy dla Was komplet dokumentów potrzebnych do zbierania podpisów pod projektem ustawy "Legalna Aborcja. Bez kompromisów":

Karta do zbierania podpisów:

http://bit.ly/3jbKiQE

Projekt ustawy:

https://bit.ly/2V585tJ

Klauzula RODO:

http://bit.ly/3rsdC8K

Karty drukujemy z powyższego linku i zbieramy wśród bliskich, znajomych, w pracy, przy kawie, uważamy na siebie i dbamy o bezpieczeństwo związane z pandemią. Zbieramy gdzie się da!

Podpisy można składać w najbliższym biurze poselskim Lewicy. Zapraszamy!

Aby projekt „Legalna Aborcja, Bez Kompromisów” został zaprezentowany w Sejmie i poddany głosowaniu potrzeba 100 000 podpisów obywatelek i obywateli, które muszą zostać uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

Jakie zapisy znajdziemy w projekcie?  

  •  Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu. 

  •  Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę. 

  •  Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie. 

  •  Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży. 

  •  Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego. 

  •  Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a. 

  •  Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy. 

W skład Komitetu wchodzą organizacje i ruchy kobiece: Strajk Kobiet (Marta Lempart), Aborcyjny Dream Team ( Karolina Więckiewicz, Natalia Broniarczyk, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ( Kamila Ferenc), Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom ( Aleksandra Knapik-Gauza), Wielka Koalicja za Równością i Wyborem ( Aleksandra Magryta), Centrum Praw Kobiet ( Urszula Nowakowska), Kobiety w Sieci ( Justyna Wydrzyńska) , Akcja Demokracja (Karolina Skowron), posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan a także przedstawicielki partii Zieloni ( Krystyna Boczkowska, Magdalena Gałkiewicz).

Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Nie mamy złudzeń jaki ma Prawo i Sprawiedliwość stosunek do praw kobiet, świadczy o tym ostatnie 6 lat ich rządów. Sprawa praw kobiet oraz aborcji od 23 lat wygląda tak samo. Prawo, które obowiązuje od 1993 r., a które było zmieniane wyrokami Trybunału Konstytucyjnego w 1997 i następnie wyrokiem Trybunału Julii Przyłębskiej w 2020 r. jest cały czas opresyjne wobec kobiet.  

To że rzecznika PiS odczytuje partyjny komunikat prezesa, który tak naprawdę niczego nie zmienia. W postępowaniu Zjednoczonej Prawicy nie ma żadnej troski o kobiety. A parlamentarzyści PiS zdezerterowali wczoraj z sali plenarnej, ponieważ nie mieli odwagi spojrzeć polskim kobietom w oczy, ponieważ wiedzą, że są odpowiedzialni za piekło kobiet, które dzieje się dziś.  

A dzisiaj kobiety boją się zachodzić w ciążę, a te które są w ciąży boją się czy znajdą pomoc w sprawie aborcji. A my chcemy wysłać im jasny komunikat: jesteśmy i działamy, nic tu się nie zmieniło. Cały czas zbieramy podpisy pod legalną, bezpieczną, darmową i dostępną aborcją bez kompromisów. Chcemy same decydować o tym, jak powinno wyglądać prawo aborcyjne. 

Katarzyna Ueberhan podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Każda zmiana zaczyna się od pojedynczego kroku. I takimi krokami są historię kobiet, które miały aborcję. Rzeczywistość jest taka, że co trzecia z nas miała aborcję, ale nie zawsze we właściwych warunkach. Rzeczywistość prawna w naszym kraju zupełnie odbiega od rzeczywistości faktycznej.  

Aborcja to czasem konieczny zabieg medyczny, bo aborcja ratuje życie i zdrowie. Dość polskiej schizofrenii, dość podwójnej rzeczywistości, porządek prawny musi wreszcie dogonić, aby odpowiadać potrzebom polskich kobiet. Dlatego proszę o podpis pod obywatelskim projektem „Legalna aborcja. Bez kompromisów”.  

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl