fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

“Lex Czarnek” to projekt, który wprowadza cenzurę kuratora oświaty w szkołach, który odbiera rodzicom prawo do decydowania jakie zajęcia będą się w nich odbywały, a samorządy sprowadza do roli płatnika, bez możliwości współdecydowania o tym co na terenie szkoły będzie się działo. 

Koalicja rządząca zamierza procedować ten projekt już w przyszłym tygodniu, na dodatkowym posiedzeniu Sejmu. Nie zostały w nim uwzględnione stanowisko środowisk naukowych, czy też nauczycieli. Dlatego też kluby Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Koalicji Polskiej oraz koło Polska 2050 organizują wysłuchanie społeczne projektu ustawy „Lex Czarnek”, zanim trafi on pod obrady Sejmu. Wysłuchanie rozpocznie się w poniedziałek 6 grudnia 2021 r. o godzinie 14.00 w Sejmie. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Wszyscy wiemy, że „Lex Czarnek” uderza w wolność samorządów, dyrektorów szkół oraz nauczycieli, ale przede wszystkim ogranicza wolność do zdobywania wiedzy przez uczniów. Ta ustawa zrobi z polskiej szkoły miejsce nudy, strachu i zniewolenia. 

Minister Czarnek chce, aby dyrektorzy szkół oraz nauczyciele pełnili role strażników, a kuratorzy edukacyjnych prokuratorów. Obecny minister edukacji chce, aby uczniowie o zrywach wolnościowych uczyli się z klatki. A te osoby, które nie poddadzą się presji zniewolenia ze strony ministra Czarnka, zostaną po prostu wymienieni, a ich miejsce zajmą osoby pokroju Barbary Nowak, małopolskiej kurator, która zakazuje młodzieży wizyty w teatrze.  

My jako Lewica, jako opozycja chcemy, aby szkoła była miejscem praktykowania wolności. Wolności do wiedzy i budowania zdrowych relacji, a także uczenia się świecie zewnętrznym, o życiu, o przyszłości. Tego chcą rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy, a przede wszystkim tego potrzebują uczennice i uczniowie.  

Aby szkoła była wolna, to nie może znajdować się pod butem ministra Czarnka i jego kuratorów. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023