fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica składa projekt uchwały Sejmu w sprawie poparcia przez Polskę wniosku o członkostwo Ukrainy w UE. - Miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej – ogłosili na specjalnej konferencji prasowej posłanka Marcelina Zawisza oraz posłowie Krzysztof Gawkowski i Andrzej Szejna.

- Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Ukraina wysunęła do Europy rękę i Unia musi podać swoją. To wezwanie nie powinno przejść bez echa i parlamenty państw członkowskich powinny na nie odpowiedzieć. Polski parlament jako pierwszy w Europie powinien podjąć mocną i jednoznaczną decyzję, że miejsce Ukrainy jest w UE – mówił przewodniczący KP Lewica Krzysztof Gawkowski. - Wiemy, że procedura akcesyjna nie jest łatwa i będzie pewnie trwała bardzo długo to dzisiaj taki akt solidarności jest bardzo ważny – podkreślił.

Czytaj projekt uchwały w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

- Miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej i nie ma już czasu gesty czy półsłówka, przyszedł czas na decyzje. Lewica jako ugrupowanie, które wprowadziło Polskę do UE i NATO, dziś czuje się zobowiązane, aby upomnieć się o prawa Ukrainy – mówił poseł Andrzej Szejna. - Zwracamy się także o nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, która jednomyślnie może nadać Ukrainie status państwa kandydującego oraz rozpocząć negocjacje akcesyjne – oświadczył poseł.

Andrzej Szejna podkreślił, iż potrzebne są również rozmowy na temat wstąpienia Ukrainy do NATO. - Działania te są w interesie Polski oraz całego demokratycznego świata, jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany na Ukrainie, to za chwilę jego czołgi, to jego czołgi staną na polskiej granicy. Ukrainkom i Ukraińcom należy się miejsce w Europie. Jak przypomniał Ukraina w 2019 r. do swojej konstytucji zapisała dążenie do wejścia w struktury UE oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Apelujemy o podjęcie strategicznych dla Ukrainy kroków, które pozwolą temu państwu wstąpić do Unii Europejskiej, aby mogli myśleć o bezpiecznej przyszłości swojego państwa, kiedy wojna się już skończy – mówiła posłanka Marcelina Zawisza. - Bezpieczna przyszłość Ukrainy to jest cel, który nam przyświeca – dodała.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022