fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana, a rząd powinien wysłać czytelny sygnał o końcu sporów z Komisją Europejską, aby środki unijne w ramach KPO popłynęły do Polski – mówili posłanka Beata Maciejewska i poseł Tomasz Trela podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Do Polski przybyło już ponad 1 milion trzysta tysięcy uchodźców z Ukrainy, ale strumień uciekinierów przed wojną wydaje się nie kończyć, bez środków unijnych oraz pomocy ze strony instytucji oraz państwa UE nie damy rady podołać temu wyzwaniu.  

Krajowy Plan Odbudowy

Przybywający do Polski uchodźcy wymagają pomocy i opieki, aby temu sprostać Polska będzie potrzebowała pomocy finansowej, organizacyjnej oraz logistycznej ze strony Komisji Europejskiej oraz wszystkich państw wspólnoty. Na początek polski rząd powinien zakończyć spór z KE, aby uruchomić środki 58,1 mld euro w ramach KPO.  

Dlaczego pieniądze w ramach Funduszu Odbudowy nie płyną do Polski? W ocenie Komisji Europejskiej kwestie związane z niezawisłością polskich sędziów nie dają pewności, iż środki unijne będą w naszym kraju wydawane w sposób zgodny z regułami UE. Kluczowym problemem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej została uznana za nielegalną.  

- Wczoraj ponad podziałami politycznymi przyjęliśmy ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy, ona nie załatwia wszystkich spraw, ale daje jasny sygnał, że Polska stoi otworem dla uciekających przed wojną. Dziś jest dobry dzień, aby zaapelować do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zakończył spór z Komisją Europejską odnośnie Izby Dyscyplinarnej, która powinna zostać zlikwidowana, aby do naszego budżetu trafiły gigantyczne pieniądze – mówił poseł Tomasz Trela. - Nie ma ważniejszego momentu na pozyskiwanie europejskich pieniędzy, które będzie można przeznaczyć na pomoc dla obywateli naszego kraju, jak i dla obywateli Ukrainy – podkreślił Trela. Jak podkreślił wojna w Ukrainie dotyka naszych obywateli poprzez wyższą inflację, wyższe raty kredytów i wyższe koszty życia 

- Obecnie nasz region jest w centrum uwagi całego świata. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki spotyka się z wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych Kamalą Hariss, ale chcielibyśmy, aby w Kancelarii Premiera doszło również do spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby załatwić kwestie środków unijnych jak najszybciej. Trzeba zadbać o to, aby Polska stała mocno na wszystkich możliwych filarach – mówiła posłanka Beata Maciejewska. - Do Polski przybyło już ponad 1 milion uchodźców, ale będzie ich jeszcze więcej i bez środków unijnych nie damy rady podołać temu wyzwaniu. Dzisiaj cały świat nam kibicuje, ale musimy podejmować dobre decyzje.  

Izba Dyscyplinarna do likwidacji

Rządzący muszą pokazać plan działania walki oraz konkretne propozycje współpracy w ramach UE, ale wpierw należy wysłać do Unii jasny sygnał polityczny o zakończeniu sporów z Komisją Europejską. - Premier Morawiecki w swoim wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim zapewniał, iż Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, a decyzja w tej sprawie już została podjęta. W Sejmie jest już 5 projektów w tej sprawie, dziś trzeba wyjść i powiedzieć: „na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy je głosować i prosimy o to opozycję w Sejmie”. W ten sposób wyślemy jasny sygnał do Komisji Europejskiej, że ID zostanie zlikwidowana w przeciągu następnych dwóch tygodni, a Polsce należy odblokować pieniądze z KPO, ponieważ te środki potrzebne są już teraz – oświadczył Tomasz Trela. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022