fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Zaliczenie do emerytury mundurowej pracy w latach 1999-2003 poza służbą

- Dziś na połączonych komisjach Administracji i spraw wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej będziemy procedować ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, a więc zarówno żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego, jak i Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji oraz Krajowej Administracji Sądowej. Jest to de facto realizacją porozumienia służb mundurowych z Ministrem Spraw Wewnętrznych z 2018 r. Zostaną dokonane zapisy, które mówią, iż funkcjonariusze, którzy byli zatrudnieni od roku 1999 do roku 2003 i nie mieli zaliczone do emerytury pracy poza tymi służbami, co było efektem działania rządu Jerzego Buzka. W 2003 r. nastąpiła nowelizacja tych przepisów, ale zapomniano o tych funkcjonariuszach, którzy służyli w jednostkach mundurowych w latach 1999 – 2003. Nowelizacja ma to zmienić na ich korzyść – mówił poseł Wiesław Szczepański.

Lewica chce cofnąć skutki ustawy represyjnej

- Blisko sześć lat temu podczas posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej posłowie PiS uchwalili prawo, które podzieliło Polskę. Mowa tu o ustawie represyjnej, która drastycznie obniżyła emerytury 56 tysiącom funkcjonariuszy mundurowych. Państwo PiS zastosowało zasady odpowiedzialności zbiorowej, ale mundurowi nie pogodzili się z tym bezprawiem i poszli walczyć o swoje do sądów. Niestety do tej pory liczba wyroków jest wciąż niewielka, nie przekroczyła 2 tysięcy, ale 96 procent z nich jest korzystna dla funkcjonariuszy służb mundurowych.  

Większość poszkodowanych przez ustawę represyjną wciąż czeka na sprawiedliwość. Wyroki przywracają im godność i emerytury, ale trwa to bardzo długo, dlatego też Lewica postanowiła załatwić ten problem systemowo. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej złożymy poprawkę cofającą skutki ustawy represyjnej i przywracającą współczynnik 1,3 procent za każdy rok służby w okresie PRL.  

W czasach PRL-u uczyniono wiele zła, ale jednego zła nie można naprawiać drugim złem. W demokratycznym państwie nie można obniżać emerytur osobom, które w tym państwie pracowały i np. tworzyły system PESEL. To doprowadzi nas donikąd.  

Wobec zagrożenia ze wschodu wszyscy powinniśmy być zjednoczeni i cofnięcie tej ustawy byłoby ważnym krokiem w stronę narodowego pojednania. Wierzymy, że wszystkie siły polityczne zdecydują się na ten krok – oświadczył poseł Marcin Kulasek.

Nie zostawimy emerytów mundurowych samych

- To jest dla Lewicy bardzo ważna sprawa. Mnóstwo emerytów od lat zgłasza się po pomoc do naszych biur poselskich i na pewno nie pozostawimy ich samych. Coraz więcej wyroków sądów pokazuje, iż widać światełko w tunelu – mówił poseł Paweł Krutul.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023