fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Odpowiedzią na zakręcenie kurka z gazem przez powinny być wspólne zakupy gazu przez Unię Europejską – oświadczyli posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy 27 kwietnia 2022 r. dostaw gazu do Polski. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapewnia, iż w polskich domach nie zabraknie gazu. - To czy jesteśmy gotowi okaże się dopiero jesienią – komentowała posłanka Beata Maciejewska.

Lewica chce poznać szczegółowy plan rządu na zakupy gazu z innych kierunków, dlatego też żąda od wicepremiera Jacka Sasina oficjalnej informacji na ten temat, już na obecnie trwającym posiedzeniu Sejmu. - Chcemy wiedzieć, jak po tym rosyjskim embargu będzie się zachowywał polski rząd, jak będzie chronił polski rodziny oraz polskich przedsiębiorców przed ewentualnymi podwyżkami cen gazu. Możemy tego nie przetrwać, szczególnie przemysł może tego nie przetrwać – mówiła posłanka Lewicy.

- Gaz to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Dobrze, że jesteśmy uzbrojeni w duże zasoby magazynowe. Źle, że rząd nie zbudował koalicji na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Dzisiaj to europejska solidarność powinna być gwarantem bezpieczeństwa, która tak samo dotyczy Niemiec, Francji, czy też Hiszpanii. Temat gazu był przez lata zasłaniany kurtyną milczenia, bądź też budowania takich połączeń jak Nord Stream I i Nord Stream II – ocenił Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica.

Lewica kilka dni temu przedstawiła spójny plan bezpieczeństwa energetycznego Europy w sprawie energii. Pokazaliśmy na co trzeba stawiać, gdzie trzeba patrzeć i jak szybko reagować – oświadczył Gawkowski. Odpowiedzią na zakręcenie kurka z gazem przez powinny być wspólne zakupy gazu przez Unię Europejską. - Unia Europejska, która powstała jako wspólnota węgla i stali, dzisiaj musi się stać europejską wspólnotą energetyczną. Nie poradzimy sobie w pojedynkę. Nie możemy dopuścić, aby kraje UE kupowały surowce oddzielnie i kłóciły się o nie – mówiła posłanka Maciejewska.

Drugim elementem strategii budowania niezależności energetycznej powinny być inwestycje w OZE. - Musimy też przyspieszyć proces sprawiedliwej transformacji energetycznej, musi być więcej inwestycji w odnawialne źródła energii, ponieważ to one dają nam niezależność energetyczną, a także pozostawiają w naszych kieszeniach więcej pieniędzy – stwierdziła polityczka.

Poseł Dariusz Wieczorek podczas spotkania z dziennikarzami zwrócił uwagę na znaczenie toczącego się przejęcia PGNIG przez Orlen dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. - Dziś, kiedy zakręcane są kurki gazowe, takie przedsiębiorstwa potrzebują stabilności, jeżeli chodzi o załogę, o majątek, o magazyny, o sieci przesyłowe, o miejsca wydobycia gazu – mówił poseł.

- Przypominam, że 14 marca 2022 r. UOKiK wydał zgodę na przejęcie PGNiG przez spółkę Orlen pod warunkiem wyzbycia się spółki Gaz Storage Poland Sp. z o.o., ta spółka jest dzisiaj właścicielem kluczowej infrastruktury - magazynów gazowych, od których zależy bezpieczeństwo Polski – poinformował. - Należy ten proces łączenia wstrzymać, ponieważ oddanie tych magazynów w inne niż państwowe ręce, będzie bardzo niebezpieczne dla Polek i Polaków. Dlatego w Sejmie Lewica będzie głosować przeciwko przeniesieniu ustawowych obowiązków z PGNiG na Orlen, ażeby fuzja nie była dalej realizowana, aby decyzje w tej sprawie odłożyć w czasie – oświadczył.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023