fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Nie może być tak, że funkcję prezesa NBP sprawuje człowiek, który oszukał miliony Polek i Polaków – oświadczyli politycy Lewicy podczas konferencji prasowej dotyczącej głosowania za wyborem nowego szefa Narodowego Banku Polskiego. Jak zapowiedział szef klubu Krzysztof Gawkowski Lewica nie zagłosuje za kandydaturą Adama Glapińskiego, a także wprowadzona zostanie dyscyplina klubowa w tej sprawie.

Według Lewicy obecny szef Narodowego Banku Polskiego okłamał Polki i Polaków uporczywie twierdząc w latach 2020 i 2021, iż stopy procentowe nie będą podnoszone aż do końca jego kadencji, która wygasa w lecie 2022 r. - Adam Glapiński to czarny charakter polskiej gospodarki, przez którego polskie rodziny mają się coraz gorzej. PiS doprowadziło do sytuacji, w której polska rodzina ubożeje, ich portfele są coraz bardziej puste. Raty kredytów powędrowały w górę, a podwyżki stóp procentowych wydają się nie mieć końca – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Krzyzsztof Gawkowski. Wtórowała mu posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która wskazywała na silne upolitycznienie Adama Glapińskiego, co stoi w sprzeczności z ideą niezależności Narodowego Banku Polskiego od polityki rządu. - Z pewnością Adam Glapiński jest wierny PiS, ale z pewnością jest miernym prezesem NBP – komentowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Lewica wzywa prezydenta Andrzeja Dudę do wycofania kandydatury Adama Glapińskiego

- Chęć objęcia fotela prezesa NBP przez Adama Glapińskiego na kolejną kadencję, to jest kpina z instytucji państwa oraz polskiej rodziny. Społeczeństwo nie godzi się na jego kolejną kadencję. Dlatego też składamy wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie kandydatury Adama Glapińskiego na szefa Narodowego Banku Polskiego – poinformował Gawkowski. - Głowa państwa powinna wycofać swój wniosek, ponieważ obecny szef NBP szkodzi polskiej gospodarce, polskiej złotówce i polskiej rodzinie – podkreślił.

- Prezydent Andrzej Duda ma niepowtarzalną szansę podjąć dobrą decyzję, może wycofać największego szkodnika polskiej złotówki od 1989 r., który jeszcze pół roku temu mówił: „jesteście bezpieczni”; „Możecie brać kredyty”; „Mamy najtańszy pieniądz w Europie” – mówił poseł Tomasz Trela. - Prezydent może wskazać apolityczną, merytoryczną i kompetentną, a zwłaszcza niezależną od Jarosława Kaczyńskiego kandydaturę. Podtrzymanie kandydatury Adama Glapińskiego to wzięcie na siebie odpowiedzialności za rosnącą inflację, wysokie stopy procentowe oraz dramaty polskich rodzin – ocenił polityk Lewicy.

wniosek 100522

Zamrozić WIBOR

Wybór nowego szefa Narodowego Banku Polskiego zdaniem Lewicy ma kolosalne znaczenie w walce z drożyną i najwyższą od 24 lat inflacją. - Polska rodzina musi być bezpieczna, nie może bać się tego, że za miesiąc, dwa lub trzy przyjdzie do niej bank i pozbawi jej mieszkania. A stanie się tak dlatego, że nie będzie jej stać na spłatę kolejnych rat. Nie może być tak, że rata, która jeszcze kilka miesięcy temu wynosiła 1500 zł, dziś dobija do 3000 zł, a polski rząd rozkłada ręce – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Polski rząd musi w końcu zadbać o bezpieczeństwo polskich rodzin. Trzeba działać tu i teraz, trzeba działać odważnie. Po pierwsze, Adam Glapiński musi odejść. Każdy poseł i każda posłanka, która podniesie rękę za kandydaturą obecnego szefa NBP weźmie na siebie odpowiedzialność za galopującą drożyznę, rosnące raty kredytów oraz biedę, która dziś zagląda w oczy Polkom i Polakom – oświadczyła polityczka Lewicy.

Po drugie, pilne procedowania ustawy Lewicy o zamrożeniu WIBOR na poziomie z grudnia 2019 r. Polskie rodziny czekają na obniżkę rat kredytu, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby banki miały nieco mniejsze zyski z powodu inflacji. Zapowiadane przez rząd wakacje kredytowe to rozwiązanie, spóźnione i niewystarczające. Przecież z każdych wakacji trzeba kiedyś wrócić, a polskie rodziny nie mogą się martwić tym, że po chwili oddechu czekają na nich jeszcze większe długi, których nie będą mogli spłacić – stwierdziła.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022