fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W Dzień Matki Lewica alarmuje: PiS dyskryminuje kobiety samotnie wychowujące dzieci. Samotny rodzic z dzieckiem to nie rodzina, tak wynika z nowelizacji „Polskiego Ładu”, która głosami PiS uchwalił Sejm. Wbrew obietnicom Ministerstwa Finansów Sejm nie przywrócił przepisów, które pozwalały rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Jeżeli te przepisy wejdą w życie to będzie to oznaczać, iż samotny rodzic utraci prawo do wspólnego rozliczania podatku wraz z dzieckiem jako jednej osoby, ponieważ system podatkowy będzie je traktował jako pół osoby.  

Polski Ład a wspólne rozliczanie się z dziećmi

- Dziś jest Dzień Matki oszukanej przez PiS. Partii, która odebrała poczucie bezpieczeństwa dzieciom wychowywanym przez samotnych rodziców. Dlaczego? Ponieważ według PiS samotny rodzic z dzieckiem lub dziećmi to nie rodzina i odebrał możliwość takim rodzicom możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi. Lewica złożyła w Sejmie stosowne poprawki, które przywracały taką możliwość. Taką samą inicjatywę podniósł Senat, przywracając możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców – mówiła posłanka Monika Falej. - Będziemy głosować za inicjatywą Senatu – dodała. - Lewica mówi jasno: stajemy murem za wszystkimi matkami! - podkreśliła.

Zdaniem Lewicy nowe przepisy są niezgodne z Konstytucją, która mówi o równości obywateli wobec prawa. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 kwietnia 1994 r. uznał za konstytucyjne prawo do wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem.  

- Dzień Matki nie jest pięknym dniem dla samotnych matek. PiS uderzył w nas, poprzez zabraniem wspólnego rozliczenia z dziećmi. Odbywa się to kosztem naszych pociech! - mówiła Danuta Zduńczyk, prezeska Stowarzyszenie Samotni Rodzice.

- Bardzo często ciężko pracujemy, odbywa się to kosztem naszego czasu wolnego, czy tego, który powinniśmy spędzić z dziećmi – podkreśliła.

- Ale nawet te kobiety, które chcą dodatkowo pracować, spotykają problemy. Matki dzieci niepełnosprawnych, które pobierają zasiłek socjalny, nie mogą dorabiać, ponieważ wiąże się to z utratą zasiłku – zaznaczyła.

- Kolejną grupą to są matki dzieci pracujące w administracji. One od dawna nie otrzymały podwyżek, a jeżeli chcą dorobić to muszą otrzymać zgodę przełożonego. Wiemy, że nie jest łatwo taką zgodę uzyskać – poinformowała.

Przywrócić prawo do pełnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem

- Samotne matki nie oczekują od obecnego rządu zbyt wiele. Oczekują tylko tego, aby oddał to co zabrał. PiS wiele mówi o rodzinie, to często piękne słowa, ale co zrobili politycy tej partii, kiedy matki dzieci niepełnosprawnych upominały się o godność – mówiła Sylwia Buźniak z Nowej Lewicy. - Nie sposób nie wspomnieć o kobietach, które chciałyby, aby dzisiejszy dzień był też ich świętem. Mówię o parach, które borykają się z problemem niepłodności. PiS zabrał im refundację dotyczącą zapłodnienia in vitro – oświadczyła.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023