fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W Polsce panuje największy od kilkudziesięciu lat kryzys demograficzny. Pragnienie posiadania potomstwa jest czymś wpisanym w samą naturę człowieka. Niestety, z wielu przyczyn nawet ponad 20 procent par nie może doczekać się dziecka. Każdy ma prawo do szczęścia, a pomocne w tym może być in vitro. 

In vitro w Polsce

Procedura ta nie jest w Polsce zakazana. Jednakże w grudniu 2015 roku Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowia w rządzie PiS, jedną z pierwszych swoich decyzji skasował program finansowania in vitro z budżetu państwa. Z racji kosztów metoda ta stała się niedostępna dla większość par, które borykają się niemożnością poczęcia potomka w sposób klasyczny.  

- Potrzeba posiadania dziecka, zostania matką jest potrzebą par i rodzin. O czym trzeba szczególnie pamiętać w Dzień Matki. W imieniu Lewicy złożyłam projekt ustawy o in vitro, która wprowadza finansowanie dla par i jednostek, które będą chciały posiadać dziecko z budżetu państwa. Nasz projekt przewiduje 300 mln złotych, co oznacza, że rocznie z takiego programu będzie mogło skorzystać około 15 tysięcy par – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Wanda Nowicka.

Przez ponad 40 lat od momentu wynalezienia tej metody, dzięki in vitro na świecie urodziło się ponad milion ludzi. W Polsce przez ponad 30 lat jej stosowania, urodziło się tysiące dzieci.

- In vitro powinno być dostępne dla wszystkich potrzebujących par. Tylko dzięki tej metodzie możemy sprawić, iż w Polsce urodzi się więcej dzieci. Nie chcemy, aby prawo do posiadania dziecka było uzależnione od ideologii, czy też stanowiska hierarchów kościelnych – podkreśliła polityczka.

- Jeżeli dla PiS sprawa spadku dzietności jest ważna, to niech szybko przyjmą nasz projekt ustawy - stwierdziła. 

Pierwszy w historii program zdrowotny finansowania in vitro ze środków publicznych na lata 2006-2008 wdrożył Marek Balicki, minister zdrowia w rządzie SLD. Po objęciu władzy przez PiS w listopadzie 2005 r. program został wstrzymany. Platforma Obywatelska po wygranych wyborach w 2007 r. wbrew deklaracjom poparcia dla in vitro nie wznowiła tego programu. 
 
Dopiero po 6 latach, w 2013 rok, Platforma uruchomiła program finansowania in vitro ze środków publicznych bazujący na programie lewicowym z 2005 r. 
 
Obecnie z inicjatywy samorządowców Lewicy w całej Polsce uruchomiane są lokalne programy refundacji zabiegów in vitro: Łódź, Częstochowa, Bydgoszcz, Kielce, Poznań, Sosnowiec i wiele innych. 

In vitro dofinansowanie 

- Statystyki nie kłamią, Polaków ubywa, pokazał to Spis Powszechny, a także statystyki GUS. Powiększa się luka demograficzna, o tym problemie eksperci mówili od lat. Programy socjalne takie jak 500 Plus poprawiły sytuację polskich rodzin, ale nie rozwiązały problemu dzietności teraz ani nie zrobią tego w przyszłości – mówiła posłanka Katarzyna Kotula.

Jak poinformowała z rządowego programu wsparcia in vitro do tej pory urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. - Dziś pary, które chcą założyć rodziny, nie mogą tego zrobić, ponieważ ich po prostu na to nie stać. Dzieje się tak, ponieważ Polską rządzą politycy, którzy wierzą w zabobony, a nie w siłę medycyny – oceniła.

- W Dzień Matki mówimy: macierzyństwo z wyboru a nie z przymusu. Natomiast obowiązkiem państwa, które prowadzi politykę prorodzinną jest wesprzeć te osoby – oświadczyła.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023