fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

 - Polsce grozi kryzys energetyczny a prezes agencji, która jest odpowiedzialna za zakup węgla jest na urlopie – to jeden z głównych odkryć kontroli poselskiej Arkadiusza Iwaniaka, Tomasza Treli oraz Wiesława Szczepańskiego w Agencji Rezerw Strategicznych. Drugim ważnym wnioskiem jest problem związany z procedurami zakupu surowców, które wiążą ręce urzędnikom. Zgodnie z obecnymi przepisami agencja ma obowiązek rozpisać przetarg na zakup węgla, zgodnie z jego specyfikacją zamówione surowce powinny trafić do magazynów ARS do 30 września. Dopiero wtedy, kiedy przetarg nie zakończy się zakupem węgla, urzędnicy będą mogli kupować surowiec z wolnej ręki. 

Węgiel gdzie można kupić?

Oznacza to, że agencja będzie mogła podjąć aktywne działania zmierzające do pozyskania węgla tuż przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego.  

- Proszę sobie wyobrazić mamy końcówkę lipca, nie mamy w Polsce węgla, a prezes tej agencji jest na urlopie, główna księgowa jest na urlopie, dyrektor do spraw finansowych na urlopie. Nikt nie ma totalnie żadnej wiedzy, nikt nie wie czy pieniądze z rządu w wysokości 3 miliardów są na koncie agencji. Nikt nie wie czy jakikolwiek węgiel jest w magazynach agencji – komentował kontrolę w Agencji Rezerw Strategicznych poseł Tomasz Trela. - Osoba upoważniona przyszła i powiedziała: nic nie wiemy – dodał.

Iwaniak 200722

Kiedy węgiel w PGG?

- W sytuacji zbliżającego się dużymi krokami kryzysu energetycznego ja sobie wyobrażałem, że poszukiwanie węgla będzie wyglądało w ten sposób, że wszystkie spółki, wszystkie agencje rzucą się i będą szukać tego węgla na świecie. Otóż okazuje się, że agencja odpowiedzialna za rezerwy strategiczne, w tym za zakup węgla, którego brakuje 9 milionów ton, po prostu przedstawiła ogłoszenie o przetargu na swojej stronie internetowej, po czym kierownictwo rozjechało się. Ale nie w poszukiwaniu węgla, tylko na urlop – opowiadał poseł Arkadiusz Iwaniak. - Informacja jest taka po tej kontroli, że węgla nie ma, węgla nie będzie i będzie kryzys energetyczny – podsumował. 

Szczepański 200722

1 lipca weszła w życie ustawa, która przekazuje 3 miliardy złotych dla Agencji Rezerw Strategicznych, która miała dokupywać ten węgiel, kontrola nie potwierdziła, czy pieniądze trafiły na konto agencji. - W tej potężnej instytucji, która zatrudnia ponad 600 osób, nie ma zastępcy, jest tylko prezes i prezes umocował panią dyrektor do podejmowania decyzji. Z jej upoważnienia wynikało, że pani, pani dyrektor może wszystko, ale okazuje się, że każdą informację musi uzgadniać z prezesem. 600 osób zatrudnionych w tak trudnym okresie czasu i nie ma ani jednego zastępcy – informował poseł Wiesław Szczepański.  

Gdzie jest 14 milionów ton węgla, które Agencja Rezerw Strategicznych kupiła w 2020 r.?

Parlamentarzyści Lewicy zapytali również o 14 milionów ton węgla, który ARS kupił od Polskiej Grupy Górniczej w celu ratowania jej finansów. Nikt z pracowników agencji nie potrafił odpowiedzieć czy ten węgiel i w jakich ilościach znajduje się w magazynach tej instytucji. - Informację na ten temat mamy otrzymać na piśmie i być może przekaże nam pani w formie tajnej – mówił poseł Szczepański. - A najlepiej, gdybyśmy się pojawili w przyszłym tygodniu, kiedy wróci pan prezes i żeby nam mógł po prostu udzielić odpowiedzi – dodał.  

- To skrajna niekompetencja, skrajna indolencja i taka bufonada, żeby w tym trudnym okresie nie pracować nad tym, żeby Polki i Polacy mieli czym palić we wrześniu, w październiku, w listopadzie. Do tego po prostu trzeba mieć legitymację Prawa i Sprawiedliwości – ocenił poseł Trela. - Jak Polki i Polacy mają poczuć się bezpieczniej, co obiecał im Morawiecki i Sasin? My to dzisiaj namacalnie sprawdziliśmy. Nikt bezpiecznie się nie będzie czuł, wychodzi na to, że Morawiecki z Sasinem kłamią w żywe oczy, że jest węgiel, że będzie tani węgiel. Dzisiaj nie ma węgla, nie będzie węgla, a już tym bardziej nie będzie taniego węgla. To jest po prostu kpina z obywateli. To jest po prostu kpina z państwa polskiego i to jest po prostu totalna indolencja i niekompetencja aktualnie rządzących – podsumował polityk Lewicy.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023