fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Są sprawy, które łączą całą opozycję: Unia Europejska, obrona Konstytucji, praworządność. Ale są takie sprawy, o których zapominamy, o których chciałbym dzisiaj przypomnieć. W Polsce 1 milion 200 tysięcy mieszkań nie ma łazienki. 6 i pół miliona mieszkań nie ma gazu. 2 i pół miliona mieszkań nie ma centralnego ogrzewania. W Polsce po ostatnim spisie statystycznym brakuje 1 milion 500 tysięcy mieszkań. A 1 milion 600 tysięcy Polek i Polaków żyje w skrajnej biedzie. Wszystkim politykom przypominam co to jest skrajna bieda, to życie poniżej minimum egzystencji, które wynosi 582 zł na członka gospodarstwa domowego. W tym jest 300 tysięcy dzieci.  

1 milion 600 tysięcy Polek i Polaków żyje w skrajnej biedzie 

Mieszkańcy warszawskiego Wilanowa żyją około 10 lat dłużej od mieszkańców warszawskiej Pragi-Północ. 13 milionów 800 tysięcy osób żyje w gminach, gdzie nie ma zorganizowanego transportu publicznego. W ciągu ostatnich lat zlikwidowano 300 tysięcy połączeń PKS. W Polsce jest 500 geriatrów, a w wielu powiatach w Polsce nie ma ani jednego lekarza specjalisty od osób w podeszłym wieku. Wiecie co to oznacza dla starzejącego się polskiego społeczeństwa, dla ludzi powyżej 60-tego roku życia? To jest jednej geriatra na 20 tysięcy osób.  

337 tysięcy osób pobierało z ZUS emeryturę niższą od najniższej emerytury 

Oddziały porodowe są w polskich powiatach likwidowane. A jak pokazują dane Fundacji Rodzić po Ludzku 55 procent oddziałów nie gwarantuje pacjentkom prawa do godności w czasie porodu i po nim. Co roku nowotwory zabierają Polsce 100 tysięcy ludzi. Umieralność na raka w Polsce jest o 20 procent wyższa niż na zachodzie. 337 tysięcy osób pobierało z ZUS emeryturę niższą od najniższej emerytury, czyli mniej niż 1338 zł. Ostatni park narodowy w Polsce powstał w 2001 r., czyli przez ponad 20 lat nie powołano w naszym kraju żadnego parku narodowego. 19 z 20 europejskich miast najbardziej zatrutych rakotwórczym benzopirenem leży w Polsce, poza naszym krajem jest tylko Ostrawa.  

Od czasu wyroku na kobiety rocznie rodzi się rocznie 50 tysięcy dzieci mniej 

28 procent dzieci w Polsce nie wyjechało na jakiekolwiek wakacje. Z danych GUS wynika, że 2021 r. zanotowano ujemny przyrost naturalny. Dzieci rodzi się najmniej od 70-lat. Od czasu wyroku na kobiety rocznie rodzi się rocznie 50 tysięcy dzieci mniej. W Polsce przeprowadza się 150 tysięcy nielegalnych aborcji rocznie.  

I po to jest Lewica, aby o takich sprawach przypominać. Po jest Lewica, że jak dojdziemy do władzy, jak będziemy współrządzili, to te problemy były rozwiązywane.  

Lewica gwarantem stabilności finansowej klasy średniej 

Dzisiaj nie tylko osoby żyjące w niedostatku patrzą w przyszłość z obawami. W ciągu ostatnich lat pojawiła się silna klasa średnia. Ci ludzie w tej chwili boją się utraty swojego statusu materialnego. Inflacja, podwyżki cen żywności drożyzna. Chcemy również zadbać o tych ludzi.  

Chciałem zwrócić się do elektoratu Lewicy! Wiele partii będzie obiecywało Wam realizację Waszych marzeń, ale tylko Lewica jest gwarantem, że wejdą one w życie. Tylko Lewica po wyborach o nich nie zapomni. Pamiętajcie o tym. Zwracam się do klasy średniej, do ludzi, którzy boją się utraty swojego statusu majątkowego. Tego, że Wasze dzieci w przyszłym roku nie pojadą na wakacje. Lewica będzie gwarantem Waszej stabilności finansowej.  

Zwracam się do elektoratu PiS: Lewica jest gwarantem tego, aby następny rząd niczego Wam nie zabrał 

Zwracam się do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości! Nie wierzcie, że tylko PiS będzie gwarantem Waszych świadczeń. To nie prawda, Lewica jest gwarantem tego, aby następny rząd niczego Wam nie zabrał.  

Zwracam się do osób obecnych na tej sali członków Rad Krajowych Nowej Lewicy i partii Razem: kto jest za współpracą strategiczną naszych partii? Kto z Państwa jest za zwołaniem na 10 grudnia kongresu programowego Lewicy, który odpowie na wiele pytań, a które dzisiaj padły?  

Panie Kaczyński, Panie Morawiecki, Panie Duda macie z kim przegrać! 

Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy  
Rada Krajowa, 2 października 2022 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023