fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Ceny cały czas rosną! To że wskaźnik inflacji się obniżył nie oznacza to, że ceny będą maleć, one cały czas idą do góry. Odpowiadają za to Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński – mówił poseł Tomasz Trela, komentując szybki odczyt inflacji za marzec, która według GUS wyniosła 16,2 procent.  

- Na inflacji zarabia rząd, który cieszy się z wyższych dochodów budżetowych, a także premier Mateusz Morawiecki, który nabył obligacje indeksowane inflacją we właściwym czasie i zarobi na tym blisko 400 tysięcy złotych. Który emeryt czy pielęgniarka zarobi takie pieniądze na inflacji? Nie, oni zastanawiają się z czego zrezygnować, czy kupić jedzenie, czy ubranie, a może leki – podkreślił. 

- Licząc od 2021 r., przez dwa lata średnia cen w Polsce jest wyższa o ponad 30 procent. Ale kupując mleko, ser, masło czy warzywa nie płacimy ponad 30 procent więcej, ale i 130 procent więcej. Żeby produkty na sklepowych półkach przestały rosnąć to inflacja powinna wynosić zero, a żeby spadały to inflacja powinna być na minusie. Ale żeby ceny przestały rosnąć będziemy musieli czekać kilka lat – ocenił. 

Skąd wysoka inflacja? 

Zdaniem Lewicy wysoka inflacja to efekt złej polityki gospodarczej rządu oraz fatalnej polityki monetarnej NBP. - Należy przypomnieć, że inflacja była na poziomie blisko 1o procent już w styczniu 2022 r. Wtedy nie było jeszcze wojny i problemów z nią związanych. Tak się dzieje, kiedy NBP przestaje być niezależny, a staje się zależny od woli partii politycznej, która akurat rządzi – mówił poseł Dariusz Wieczorek.  

- Stoi też za tym polityka gospodarcza rządu, ponieważ ceny prądu i paliw były na bardzo wysokim i nieuzasadnionym poziomie. Nikt nie jest w stanie też wytłumaczyć, dlaczego cena energii rośnie o kilkaset procent, skoro jest ona produkowana z polskiego węgla, wiatru czy słońca. Jaki wpływ ma na to wojna w Ukrainie czy Putin? Żaden, to jest polityka koncernów, które drastycznie podwyższały ceny, aby na nas zarabiać. Dziś cena ropy jest na poziomie niższym, od tego sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Proszę się zapytać pana Obajtka czemu cena benzyny jest na poziomie blisko 7 zł? – wyliczał. 

- 696 dni Polki i Polacy czekają już na pieniądze z KPO – to jest kolejny powód tej wielkiej inflacji oraz braku inwestycji – podkreślił. 

Jak walczyć z inflacją? 

Zdaniem Lewicy, aby walczyć z inflacją należy pozyskać środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, inwestować w odnawialne źródła energii, kontrolować marże koncernów energetycznych oraz ściągać pieniądze z rynku. - 65 mld zł w ramach KPO miało iść na inwestycje w odnawialne źródła energii, w ocieplanie budynków i sieci przesyłowe. Francuzi w ramach swojego KPO ocieplili już pół miliona budynków, a w Polsce zero. Ściąganie pieniędzy z rynku, ale od tych, którzy je mają, a nie od emerytów i młodych rodzin, poprzez wypuszczenia autentycznych obligacji antyinflacyjnych – mówił Dariusz Standerski, ekspert ekonomiczny KP Lewica.  

- Potrzebny jest też pakiet osłonowy dla najbardziej potrzebujących, czyli program „Bezpieczna Rodzina”: druga waloryzacja rent i emerytur we wrześniu; 20-procentowa podwyżka dla pracowników budżetówki – podkreślił.  

- Inflacja jest wyższa od prognoz, to jest już uporczywa inflacja. Jeżeli ktoś na przestrzeni ostatnich trzech lat nie otrzymał podwyżki na 33 procent, to realnie w każdym miesiącu traci – poinformował. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023