fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Z okazji Dnia Matki Lewica pragnie złożyć wszystkim mamo najserdeczniejsze życzenia. Abyście były bezpieczne i czuły się docenione. Życzymy Wam, aby państwo przestało z Wami walczyć, a zaczęło o Was dbać. Aby Wasi partnerzy nie tylko pomagali Wam w codziennych obowiązkach, ale wzięli na siebie połowę z nich. Oprócz życzeń mamy też plan dla mam! - zapowiedziała posłanka Magdalena Biejat.  

Już w najbliższą sobotę odbędzie się konwencja programowe Lewicy - Mamy plan dla mam.  

Wydarzenie rozpoczną wystąpienia liderek i liderów: Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus, Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Adrian Zandberg,  

Następnie odbędą się dwa panele dyskusyjne - Zdrowie Mamy i Bezpieczna Mama - z udziałem posłanek Lewicy oraz przedstawicielek organizacji pozarządowych.  

Wydarzenie rozpocznie się 27 maja 2023 r. o godz. 12.00. 

konwencja mamy 260523

Bycie kobietą w Polsce to wyzwanie 

- Jestem mamą już 26 lat i jak patrzę z perspektywy czasu na to co się w Polsce zmienia i jak wygląda obecnie życie mam, to zaczynam łapać się za głowę. Dwa dni temu PiS zabroniło matkom dzieci z niepełnosprawnościami wejść do Sejmu. Zagrodzono drogę krzesłem, aby te panie nie miały możliwości walki o swoje prawa i dla swoich dzieci. Wczoraj miała miejsce kolejna hańbiąca i niemoralna historia, ponieważ z mównicy sejmowej posłanka PiS, wypowiedziała straszne słowa do dzieci z in vitro i do ich rodzin. To był policzek dla tych wszystkich rodzin. My mówimy, że wszystkie dzieci są kochane i potrzebne. Bycie kobietą w Polsce to wyzwanie. Trzeba mieć ogromną determinację, myśleć o bezpieczeństwie, o tym co można zrobić, czy będę miała jakąkolwiek pomoc od państwa, kiedy będzie mi źle i ciężko. Według obecnych badań 68 procent Polek w wieku 18-45 lat boi się urodzić dziecko. To jest alarmujące! PiS doprowadziło do sytuacji patologicznej, w której Polki boją się być matkami, boją się rodzić dzieci i nie czują się w naszym kraju bezpiecznie – mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.  

Dość kary za chorowanie swoje, jak i dzieci 

- Jestem samodzielną mamą, dorosłej już córki. Pamiętam, jak starałam się o swoją pierwszą pracę, kiedy moja córka była już na świecie. Bałam się o tym powiedzieć swoim przyszłym pracodawcom i zataiłam fakt, iż jestem matką przed nimi. Tak nie może dłużej być! Kobiety nie mogą być inaczej, znaczy gorzej, od mężczyzn na rynku pracy. Nie zgadzamy się na to, aby mniej zarabiały - na tych samych stanowiskach i z tym samym zakresem obowiązków oraz doświadczeniem - od panów. Nie zgadzamy się na karanie za bycie matką i opiekują się dzieckiem podczas choroby. Dlatego chcemy zmienić wysokość zasiłku, który przysługuje mamie, która zostaje w domu z chorym dzieckiem. W tej chwili jest to 80 procent, ale chcemy, aby było to 100 procent. Dość kary za chorowanie swoje, jak i dzieci. Mam nadzieję, że uda nam się zrównoważyć kwestie płac kobiet i mężczyzn. Że traktowanie kobiet, które starają się o pracę i pyta się je bezprawnie o plany matrymonialne czy reprodukcyjne, że to się zmieni. A panie w wieku emerytalnym przestanie się postrzegać jako osoby w jakiś sposób nieprzydatne. Przecież to są panie z ogromnym doświadczeniem, które mogą przekazywać młodszym – oświadczyła posłanka Anna-Maria Żukowska.  

Codziennie obserwuję jaka to jest trudna praca bycie mamą 

- Jestem mężem i tatą. Ojcem trójki dzieci. Codziennie obserwuję jaka to jest trudna praca bycie mamą. Dzisiaj w imieniu wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i partnerów składam najlepsze życzenia wszystkim mamom. Abyście nie musiały się martwić o przyszłość! Abyście nie musiały się martwić pracą i obowiązkami. Żeby państwo Wam pomagało i o Was dbało, aby nikt nie musiał się mierzyć z prześladowaniem. Aby Dzień Mamy był dniem radości. Aby była normalność! Takiej Polski życzę mojej żonie, córkom, mojej mamie oraz wszystkim kobietom – oświadczył Krzysztof Gawkowski, szef KP Lewica. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023