fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Mam informację dla rządzącej prawicy: wkurzyliście ludzi! A w szczególności zrobił to poseł Marek Suski. Wkurzył Pan ludzi i zrobił to Pan naprawdę mocno! Ludzie świetnie wiedzą, że Panu na chleb wystarczy, że Pan nie ma się czym przejmować, bo Pan ma, ale oni nie mają i często się zastanawiają czy wystarczy im do końca miesiąca. Mówię tu o emerytkach, ale też pracownikach, którzy również mają problem z tym, aby na koniec miesiąca nie pożyczać pieniędzy, aby po prostu dotrwać. Mówię tu zwłaszcza o pracownikach budżetówki i to jest największe oskarżenie dla polskiego rządu, przecież to są ludzie, którzy pracują dla polskiego państwa. A te państwo płaci marnie, tak marnie, że w wielu miastach nie sposób się za to utrzymać.  

Lewica jest po to, aby to zmienić i jest to nasz twardy warunek współrządzenia, po zmianie tej władzy trzeba podnieść płace ludziom, którzy pracują dla polskiego państwa. Skokowa, 20-procentowa podwyżka płac w budżetówce już teraz, żeby zrównoważyć koszty drożyzny i dać ludziom odrobinę oddechu. Następnie należy wprowadzić uczciwy mechanizm waloryzacji, tak żeby pracownicy budżetówki mogli w sposób przewidywalny planować przyszłość. Żeby wiedzieli, że jeżeli przyjdzie kolejna fala drożyzny, to nie rzuci ich na kolana. Chcemy silnego państwa, które zapewnia sprawne usługi publiczne, a takie państwo musi godnie płacić ludziom, których zatrudnia.  

Dziś mamy rocznice wprowadzenia wolnej soboty. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele razy udało się w Polsce skrócić czas pracy. Wolna sobota i 8-godzinny dzień pracy to było skrócenie czasu pracy i stało się to za sprawę lewicy. Dziś uważamy, że trzeba stopniowo i odpowiedzialnie iść do przodu. Przy utrzymaniu tych samych wynagrodzeń, na koniec kadencji trzeba doprowadzić do skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin. Wiemy, jak to zrobić i mamy konkretne ustawy, które pozwolą na utrzymanie wynagrodzeń na tym samym poziomie i to w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla gospodarki.  

Najwyższy czas, abyśmy zbudowali taki model rynku pracy, na którym jest rozsądna równowaga pomiędzy pracą a życiem, pomiędzy pracą a odpoczynkiem oraz pomiędzy pracą a rodziną. Polska przyszłości nie może się opierać na wyzysku, to musi być kraj, który słucha i szanuje bardzo prostą prawdę – dobrobyt bierze się z pracy, którą trzeba godnie wynagradzać.  

Adrian Zandberg, poseł i współprzewodniczący partii Razem 
Olsztyn, 21 lipca 2023 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023