fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Jesteśmy na Śląsku Cieszyńskim, który jest miejscem wyjątkowym, wielokulturowym i wielowyznaniowym. Tutaj wspólnota nie jest pustym hasłem, ale codzienną praktyką. To o czym są te wybory, to czy uda nam się utrzymać i odbudować wspólnotę. PiS dla doraźnych celów politycznych jest gotowe podzielić każdą społeczność, czy to w naszych małych ojczyznach, czy skłócając nas na forum Unii Europejskiej, czy też zamykając granicę z sąsiadami.

Centralizacja władzy sprawia, że nasze lokalne społeczności mają coraz więcej problemów. Przykładem jest Cieszyn i tamtejszy teatr, który potrzebuje pilnie remontu. Potrzeba na to kilkadziesiąt milionów złotych, ale ministerstwo rozdaje pieniądze na pomniki Lecha Kaczyńskiego, a nie na takie projekty. Od 8 lat Wisła i Ustroń czekają na uszczelnienie zapory w Czarnem, co ma dać bezpieczeństwo wodne. To są miejscowości uzdrowiskowe i jeżeli mają tam powstawać nowe miejsca pracy, to potrzebne jest bezpieczeństwo, ale od Wód Polskich nie mogą się doprosić o działanie. Tak wygląda centralizacja i realizowanie celów z perspektywy Warszawy.

Ludzie na spotkaniach mówią, że mają dosyć polityki nienawiści oraz tego, że nasze szanse rozwojowe przepadają. Mateusz Morawiecki nie złożył wniosku o wypłatę środków z KPO, a lista projektów, które czekają na realizację jest bardzo długa. Te pieniądze pracują w innych krajach, ponieważ Fundusz Odbudowy/Krajowy Plan Odbudowy działa w innych państwa członkowskich UE.

Granica z perspektywy Cieszyna czy Zwardonia wygląda zupełnie inaczej niż z Warszawy, tu proeuropejskość, współpraca transgraniczna i Strefa Schengen są tu czymś namacalnym i nie damy sobie tego odebrać.

Konrad Gołota, kandydat do Senatu z ramienia Lewicy i Paktu Senackiego
Cieszyn, 4 października 2023 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023