fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Nic, co dane, nie będzie odebrane, będzie waloryzowane – zapowiedział wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji „Bezpieczny Senior”, podczas której zaprezentowano pakiet rozwiązań dla osób, które weszły w srebrny okres życia. - Renta wdowia, emerytura stażowa, druga waloryzacja rent i emerytur we wrześniu, dzienne domy opieki, zasiłek pogrzebowy 8000 zł, senioralny bon turystyczny, cofnięcie ustawy represyjnej, bon kulturowy dla seniorów – to propozycje Lewicy, które wybrzmiały w stolicy Podkarpacia. Gościem specjalnym wydarzenia był Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który w przedterminowych wyborach w tym mieście był wspólnym kandydatem demokratycznej opozycji.

Renta wdowia

- Seniorzy, to nasi rodzice i dziadkowie, Ci, którzy dali nam życie, wychowali nas i zbudowali dla nas kraj w którym dzisiaj żyjemy. Młodość nie trwa wiecznie, z infrastruktury senioralnej, którą stworzymy dzisiaj już jutro będziemy korzystać sami – mówiła na podczas inauguracji wydarzenia Patrycja Pawlak-Kamińska, kandydatka Lewicy do Sejmu z Rzeszowa.

Emerytury stażowe

Konwencja „Bezpieczny Senior” to ostatnia prosta kampanii Lewicy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. - Zwycięstwo nad PiS-em jest tak bliskie jak nigdy w ostatnich 8 latach. jest na wyciągnięcie ręki. Proszę Was o mobilizacje, proszę Was o przekonywanie rodziny, znajomych. Proszę Was o głosy – apelował rzeszowski poseł Wiesław Buż.

Druga waloryzacja rent i emerytur

Seniorzy to 10 milionów obywateli. - Lewica ma dla nich rzetelnie napisany, solidny program, cały pakiet rozwiązań, o którym będą opowiadać szczegółowo moje koleżanki i koledzy. Ja chcę zacząć od bardzo ważnego stwierdzenia - to nie jest program, który ma pozwolić seniorom na przeżycie. To nie jest program, który ma im pozwolić na to, żeby nie marzli, nie byli głodni, żeby byli w stanie kupić leki - mówił poseł Adrian Zandberg.

Zasiłek pogrzebowy 8000 zł

- Lewica rozumie też, że żadna emerytura nie wystarczy, jeśli za wszystko trzeba płacić - za opiekę, za lekarza, za pomoc w domu. Dzisiaj codzienne życie wielu starszych osób zależy od ich rodzin, dzieci, najczęściej córek i synowych. Tak nie powinno być. Relacje rodzinne to powinien być powód do radości, szczęścia a ciągłego proszenia o pomoc. Słyszę od wielu wyborczyń, wyborców - to upokarzające, przykre. Każdy człowiek - starszy, młodszy, zdrowy i sprawny, albo żyjący z niepełnosprawnością, ma prawo do wygodnego mieszkania, troskliwej opieki, profesjonalnego leczenia, które się człowiekowi po prostu należy – mówiła posłanka Magdalena Biejat.

Senioralny bon turystyczny

W państwie dobrobytu bardzo ważna jest solidarność pokoleń. - Dziadku, weź za rękę wnuczkę i też idź z nią na wybory! Zagłosujmy razem, solidarnie, dla wspólnego dobra, na Lewicę! Dziadkowie dlatego, że Lewica zagwarantuje bezpieczną przyszłość ich wnukom. A wnuczkowie dlatego, że Lewica zagwarantuje bezpieczną i przyjemną jesień życia ich dziadkom! Proponujemy okres za umowy cywilnoprawne liczony do stażu pracy, proponujemy też emerytury stażowe! Lewica nie odpuści cofnięcia ustawy represyjnej dla mundurowych do przelicznika sprzed 2010 r. – oświadczyła posłanka Anna-Maria Żukowska.

Senioralny bon kulturalny

- Nic, co dane, nie będzie odebrane - będzie waloryzowane. Zachowamy świadczenia wprowadzone po 2015 roku i wprowadzimy ustawową zasadę ich corocznej waloryzacji. A w przypadku wysokiej inflacji, w przypadku drożyzny, dwa razy do roku. Dwie waloryzacje emerytur w ciągu roku będą tarczą chroniącą naszych emerytów przed biedą – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Cofnięcie ustawy represyjnej dla służb mundurowych

- Blisko 1,5 miliona osób w Polsce nie jest w stanie utrzymać się finansowo po śmierci małżonka. Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną. Proponujemy korzystniejszy mechanizm. Wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Taki sam wybór będą mogli podjąć wdowcy – poinformował poseł Arkadiusz Iwaniak.

Bezpieczny Senior

Nic, co dane, nie będzie odebrane – będzie waloryzowane. Zachowamy świadczenia wprowadzone po 2015 roku i wprowadzimy ustawową zasadę ich corocznej waloryzacji.

Emerytury stażowe. Umożliwimy wcześniejsze przejście na emeryturę pracownikom o bardzo długim stażu pracy. W wielu przypadkach osoby te – ze względu na negatywny wpływ wieloletniej ciężkiej pracy, zwykle fizycznej, na stan zdrowia – przez ostatnich kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego napotykają przeszkody w kontynuowaniu aktywności zawodowej, a jednocześnie nie spełniają kryteriów wymaganych do przyznania im renty z tytułu niezdolności do pracy.

Umowy cywilnoprawne wliczane do stażu emerytury. Zaliczymy do stażu pracy okresu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to konieczność: inaczej całe pokolenie zatrudnione na umowy śmieciowe nie będzie miało prawa do emerytury.

Druga waloryzacja rent i emerytur we wrześniu. Wprowadzimy stały mechanizm drugiej waloryzacji rent i emerytur we wrześniu w przypadku, gdy w pierwszej połowie roku inflacja przekracza 5%.

Podstawowy filar emerytalny. Uzupełnimy filary emerytalne o filar podstawowy – zagwarantowaną przez państwo kwotę po 30 latach pracy, niezależnie od odprowadzonych składek. Odprowadzone składki będą dodawane do filaru podstawowego, a nie liczone od 0.

Renta wdowia. Blisko 1,5 miliona osób w Polsce nie jest w stanie utrzymać się finansowo po śmierci małżonka. Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną. Proponujemy korzystniejszy mechanizm. Wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Taki sam wybór będą mogli podjąć wdowcy.

Zasiłek pogrzebowy. Pogrążona w żałobie rodzina nie powinna dodatkowo martwić się, czy bez zaciągania pożyczek będzie ją stać na skromne, ale godne pożegnanie bliskiej osoby. Kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 2011 roku. Dlatego podniesiemy ją do 8 tys. złotych i wprowadzimy przejrzysty mechanizm corocznej waloryzacji.

Cofnięcie ustawy represyjnej dla służb mundurowych. Sprzeciwiamy się stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej. Przywrócimy prawa nabyte emerytowanych mundurowych, uchwalając ustawę eliminującą skutki ustaw z dnia 23 stycznia 2009 r. oraz z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym.

Senioralny bon turystyczny. Każda seniorka i każdy senior co dwa lata otrzyma bon w wysokości 500 zł na organizację wypoczynku, krajowe wyjazdy turystyczne i rekreacyjne.

Bon kulturowy dla seniorów. Uczestnictwo w kulturze ma ważne znaczenie dla jakości życia seniorów – pozwala im rozwijać zainteresowania, podtrzymywać więzi społeczne i miło spędzać czas. Wprowadzimy bon kulturowy w wysokości 50 złotych miesięcznie dla osób po 65 roku życia. Będzie go można wykorzystać do opłacenia biletów do kina, teatru, muzeum, na koncert czy potańcówkę. Jednocześnie będziemy wspierać finansowo samorządy w organizacji nieodpłatnych aktywności kulturowych, w tym dedykowanych starszym mieszkańcom.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023