fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych - to także dzień, w którym kobiety na całym świecie tańcem One Billion Rising, przypominają, że wiele z nich doznaje przemocy właśnie dlatego, że są kobietami. Są bite, zabijane, krzywdzone fizycznie i psychicznie, gwałcone. W polskim prawie istnieje przestarzała definicja tego czynu. Szkodzi to skrzywdzonym osobom dochodzenia swoich praw i sprawiedliwości.  

Seks bez zgody to gwałt 

Dlatego posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic wspólnie z adwokatką Danutą Wawrowską wypracowały nową definicję zgwałcenia. Mówi ona, że gwałtem jest każda czynność seksualna dokonana bez świadomej i dobrowolnej zgody drugiej osoby. Stosowny projekt ustawy został złożony 8 marca 2021 r., ale od tego czasu PiS trzymał go w sejmowej zamrażarce. Nowa kadencja oznacza nowe otwarcie dla projektu „Tylko TAK oznacza zgodę”.  

- Dzisiaj symbolicznie wyciągamy tę ustawę z zamrażarki i od nowa ją składamy. Liczymy, że będzie szybko procedowana – mówiła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreśliła jej przepisy implementują do polskiego prawa zapisy Konwencji Stambulskiej. 

- Za jej pomocą wprowadzimy autonomię seksualną wszystkich kobiet i mężczyzn do polskiego prawa – dodała. 

Gwałt nie jest występkiem, ale zbrodnią  

- Polki chcą być bezpieczne oraz wolne od przemocy, w tym od przemocy seksualnej. Potwierdzają to wszystkie badania, że jest to priorytet – mówiła w Sejmie współautorka ustawy Danuta Wawroska

- Gwałt nie jest występkiem, ale zbrodnią i czas najwyższy, aby znalazło to odzwierciedlenie w przepisach Kodeksu karnego – podkreśliła. 

- Proponowany projekt zapewnia wszystkim bezpieczeństwo w sferze seksualnej i powoduje, że kobiety nie będą musiały udowadniać, że się broniły, ale ciężar odpowiedzialności zostanie przeniesiony na organy ścigania oraz wymiar sprawiedliwości, które będą musiały udowodnić sprawcy, że nie miał zgody – poinformowała. 

One Billion Rising w Sejmie 

- W poprzedniej kadencji nie było można zatańczyć w polskim Sejmie, dziś jest to możliwe, ponieważ „Koalicja 15 października” stworzyła przestrzeń dla inicjatywy pro-kobiece, również te przeciwko przemocy – powiedziała posłanka Wanda Nowicka, tuż przed wzięciem udziału w tańcu One Billion Rising. 

taniec 140224

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023