fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Klub Lewicy zwróci się dzisiaj do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie czy umowy zawarte między najemcami mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, a Polskim Funduszem Rozwoju nie mają klauzul niewłaściwych – poinformował poseł Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej w Sejmie. 

- PFR zabezpieczył się umową instytucjonalną w taki sposób, że właściwie jest ona nierozwiązywana i jedna strona podwyższa czynsze i odpłatności, a druga strona umowy de facto nie ma zbyt wielu praw. Taki dokument jest po prostu umową stawiającą najemców jako niewolników w mieszkaniach ze stale rosnącym czynszem – poinformował Szczepański. Jak podkreślił jego zdaniem umowy pomiędzy najemcami, a PFR powinny zostać renegocjowane. 

Kredyt na 2 procent to program Deweloper Plus 

W 2019 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będziemy mieli w budowie 100 tysięcy mieszkań w ramach Mieszkania Plus. Dziś już wiemy, że po pięciu latach tych mieszkań wybudowanych jest około 19 tysięcy, a 30 tysięcy jest w tej chwili w budowie. - Szef rządu nie kończy jednego programu, a zaczyna drugi - Deweloper Plus, który podniesie ceny mieszkań na rynku – komentował poseł odnosząc się do zapowiedzi szefa rządu o uruchomieniu programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. - Panie premierze, zanim zacznie pan nowy program, niech pan dokończy program Mieszkanie Plus – oświadczył. 

Mieszkanie Plus tylko dla bogatych – interwencja poselska  

Jak zauważyła posłanka Daria Gosek-Popiołek dziś do programu Mieszkanie Plus nie chce się przyznać ani minister rozwoju Waldemar Buda, ani premier Mateusz Morawiecki, którzy umywają ręce od problemów najemców. - Ludzie otrzymali szybko rosnące czynsze, w skład których właściwie nie wiedzą co wchodzi oraz całą masę zakazów i nakazów. W niektórych lokalizacjach otrzymali również w bonusie grzyb na ścianach i niesprawne urządzenia – relacjonowała polityczka Lewicy.

Jak przypomniała z początkiem lutego wraz z posłanką Marceliną Zawiszą podjęła interwencje poselską w Polskim Funduszu Rozwoju, w wyniku której prezes PFR zamroził czynsze. - Zrobił to już po podwyżce i zrobił to znowu w sposób bardzo opcjonalny. Stwierdził, że tak po prostu będzie, nie dając mieszkańcom żadnej pewności, czy za moment nie przyjdzie kolejny pan prezes i nie zmieni zdania – poinformowała. Jak podkreśliła programy państwowe powinny charakteryzować się stabilnością. - Domagamy się tego, żeby ludzie wynajmując mieszkania w ramach rządowego programu wiedzieli, co ich czeka za rok, za dwa, za trzy lata. Nie chcemy takiej sytuacji jak u nas w Krakowie, gdzie ludzie wiedzą, że będzie dojście do własności, ale nie wiedzą, ile to będzie kosztowało i jak to będzie wyglądało – zaznaczyła.  

Lewica proponuje budowę 300 tysięcy mieszkań na wynajem 

- Lewica proponuje państwowy mieszkaniowy program, który da szansę, że w ciągu pięciu lat wybudujemy 300 tysięcy mieszkań na wynajem, na które nie trzeba będzie brać kredytów na 20-30 lat. Kredytów, które będą obciążały domowy budżet dwoma, trzema, czy czterema tysiącami złotych. Które będą w wysokim standardzie – zapowiedział poseł Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił w Polsce brakuje dziś około 1 miliona mieszkań. 

Zdaniem Lewicy sytuację może zmienić tylko państwo, które zacznie budować mieszkania pod wynajem z regulowanym czynszem. Na ten cel nasz kraj powinien wydawać około 1 procenta PKB rocznie, w 2023 r. do dyspozycji byłoby ponad 20 mld zł. Środki na pierwszy okres tego programu są zapisane w Krajowym Planie Odbudowy i znalazły się tam na wniosek Lewicy. 

Kto będzie zarządzał tym programem? Publiczna Agencja Mieszkaniowa, która wraz z publicznymi deweloperami wesprze te jednostki samorządu terytorialnego, które nie mają zasobów do prowadzenia tego typu inwestycji. W tym właśnie modelu może powstać nawet 300 tysięcy mieszkań, z tanim regulowanym czynszem.  

- Nasz program „Mieszkanie prawem, a nie towarem” to społeczna odpowiedzialność – zaznaczył. - My nie chcemy wspierać deweloperów, czy też tych, którzy mieszkania chcą wynajmować. My chcemy wspierać ludzi, którzy potrzebują odpowiedzialnej polityki mieszkaniowej, takiej, które powinno oferować państwo – zadeklarował Gawkowski.

 

Kamil Mielniczuk, użytkownik mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus  

Jestem mieszkańcem Zamościa, korzystającym z programu Alternatywy 4 Plus, bo tak to możemy nazwać. Jesteśmy nabici w butelkę przez Prawo i Sprawiedliwość. Rządzący nam obiecywali, że to będzie mieszkanie dla młodych, że to będzie z dojściem do własności, że to będą konkurencyjne ceny. Ale prawda wyszła inna i jesteśmy oszukani. Podpisując umowę stawka za metr kwadratowy wynosiła 26 zł za metr kwadratowy, a po dwóch miesiącach została ona zwaloryzowana i teraz płacimy 34 zł za metr kwadratowy. Jest to kolosalna różnica, która uszczupla nasze budżety domowe. Za tak wysoki czynsz powinniśmy naprawdę dostać apartament w Zamościu i to się powinno nazywać Willa Plus.  

Za 3000 złotych jesteśmy w stanie wynająć dom o wielkości od 80 do 100 metrów lub dużo większe mieszkanie w bloku. Za dwa i pół tysiąca już spokojnie możemy wynająć mieszkanie umeblowane z piwnicą. Tutaj u nas na osiedlu Parkowa nie mamy ani piwnicy, ani nie mamy żadnych komórek lokatorskich, żeby schować dajmy na to opony czy rowery i tak dalej. Nie mamy nic.  

To nie jest Willa Plus, bo tyle absurdów posiadamy na tym osiedlu. Począwszy od balkonów, na których nie można trzymać rowerów czy wózków. Wózkownia jest tylko na dwa wózki, a u mnie w bloku jest około pięciu wózków, czyli część już się nie mieści. Nie możemy trzymać przed drzwiami tych wózków. Jest wiele absurdów, na które napotkaliśmy i jeszcze będziemy na pewno napotykać. Mamy rygor osiedlowy, czyli regulaminy, nakazy i zakazy. Nie możemy na balkonach nic robić, nie możemy palić papierosów na terenie całego osiedla, Nie możemy wielu rzeczy robić pod zastraszaniem wypowiedzeniem umów. Jest to dla nas niezrozumiałe i prosimy o reakcję w tej sprawie ministra nadzorującego Polski Fundusz Rozwoju.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023